Ev sahibi kiraya en fazla ne kadar zam yapabilir? Mayıs ayı kira artış oranı ne kadar oldu? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Ev sahibi kiraya en fazla ne kadar zam yapabilir? Mayıs ayı kira artış oranı ne kadar oldu?

Ev sahibi kiraya en fazla ne kadar zam yapabilir?

Ev sahibi kiraya en fazla ne kadar zam yapabilir? Mayıs ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her ayın 3. gününde ya da bu tarihin hafta sonuna denk gelmesi halinde takip eden ilk Pazartesi gününde, enflasyon rakamlarını açıklıyor.

TÜİK’in aylık olarak açıkladığı enflasyon verileri ile kiralara yapılabilecek olan zam oranları da belirleniyor. Son olarak TÜİK’in verileri açıklaması ile Nisan ayı kira artış oranları da belli oldu. Verilere göre Mayıs ayında ev sahipleri kira bedellerine en fazla %34,46 oranda zam yapabilecek. Peki ev sahibi, enflasyon yükseldiği için kiracının tahliyesini talep edebilir mi? İşte detaylar…

Ev sahibi kiraya en fazla ne kadar zam yapabilir?

Kira Konusuna ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Emre Gökyayla, son dönemlerde gündemin en sıcak konuları arasında yer alan kira fiyatlarındaki artış ile ilgili olarak Kira Hukuku dahilinde önemli açıklamalar yaptı.

Gökyayla, konut ve çatılı işyeri kira bedellerinde hangi miktarda artış yapılabileceğini tayin edebilmek için, önce kira sözleşmelerinde kira bedelinde artış oranı hakkında bir hükmün bulunup bulunmadığına bakmak gerektiğini ve ardından Türk Borçlar Kanunu’nun kira bedeli ile ilgili emredici düzenlemelerinin incelenmesi gerektiğini belirtti.

Gökyayla: Sonuç Değişmeyecektir

Gökyayla, Nisan ayı enflasyon verileri sonrasında Mayıs ayı kira artış oranının azami olarak %34,46 olduğunu hatırlattı ve “Kiracı ile kiraya veren arasındaki Mayıs 2021’de bir yıllığına kurulan sözleşmede kira bedeli 1.000 lira ise Mayıs 2022’deki kira bedeli en çok 1.346 liraya yükseltilebilir…

Taraflar kira bedelindeki artışı endeks + yüzde 10 veya endeksten bağımsız olarak örneğin yüzde 50 biçiminde kararlaştırsalar da sonuç değişmeyecektir” dedi.

Kiracının Tahliyesi Talep Edilebilir Mi?

Gökyayla yaptığı açıklamada, enflasyon oranının daha yüksek olması ya da kira bedeline dair rayiçlerin daha fazla yükselmesinin, ev sahiplerine “TÜFE’den daha fazla oranda kira artış yapma hakkı” vermeyeceğini vurguladı.

Gökyayla ayrıca rayiçler yükseldiği için kiracının, kiralanandan tahliye edilemeyeceğini de ifade etti. Buna göre kiraya verenler, kiracıları enflasyon ya da rayiçler arttığı için kiralanandan tahliye edemeyecek.

Daha Fazla Bilgi İçin Kira Hukuku Davaları

372 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp