Süresinde Teslim Edilmeyen Konutun Kredisi Ne Olur?

Süresinde Teslim Edilmeyen Konutun Kredisi Ne Olur?

Süresinde Teslim Edilmeyen Konutun Kredisi Ne Olur? Konut satın alırken müteahhit yönlendirmesi ile bankalardan konut kredisi çekilmektedir.

Süresinde Teslim Edilmeyen Konutun Kredisi Ne Olur?

Ancak müteahhitin belirlediği süre içerisinde konut teslim edilmediğinde, kredi çekmiş kişiler hem kira ödeyip hem de kredi ödedikleri için mağdur konumuna düşebilmektedirler.

Henüz Türkiye’de yeni olarak gerçekleşen bu durumlarda, mahkeme kredinin durdurulması yönünde karar verebilmektedir.

Bağlı Kredi Nedir?

6502 sayılı Kanun gereği, tüketici bir mal ya da hizmetin sağlanması için çekeceği krediye bağlı kredi denilmektedir.

Özellikle konut ve araç alımlarında kullanılan kredi, ön ödemeli konut satışındaki kararlaştırılmış proje için bankanın tüketiciye özel olarak sunduğu kredi türüdür.

Bağlı krediler genelde satıcı, konut hallerinde ise müteahhit ile bankanın yapacağı anlaşma neticesinde belirlenirler. Çünkü müteahhit anlaşma yaptığı banka ile konutlarını satabilecek, banka ise özel faiz oranları ile buradan geleceklere kredi verebilecektir.

Görünürde, ev almak için peşin parası olmayan ve düşük faiz isteyen kişilerin yararına olabilen bağlı kredi, konutun kredi öncesinde kararlaştırılan teslim tarihinde bitirilmediği durumlarda tüketici yani krediyi çeken nazarında sorun yaratabilmektir.

Örneğin krediyi çeken aynı zamanda kira ödemesi yapıyorsa ve kendi mali durumunu satın aldığı konutun teslim tarihine göre ayarlamışsa ama konut belirlenen tarihte teslim edilmemişse, kişi hem kredi ödemeleri hem de kira ödemesi ile zor duruma düşmektedir.

Süresinde Teslim Edilmeyen Konutun Kredisine Ne Olur?

2019 yılında emsal olabilecek bir karar ile bağlı kredi konusunda önemli bir adım atılmıştır. Aydın’da ön ödemeli satış sözleşmesi ile konut alan tüketiciye, müteahhit kredi çekerken belirttiği tarihte konutu teslim etmeyince süreç mahkemeye taşınmıştır.

Asliye mahkemesinde görülen dava neticesinde sözleşme kurallarına aykırı olarak davranıldığı için kredi ödemeleri durdurulmuştur. Banka ise bu durumda, sorunun kendilerinden değil müteahhitten kaynaklandığını öne sürmüş ancak kredinin konut için kullanıldığını göz önünde tutan mahkeme davalı lehine karar vermiştir.

Süresinde teslim edilmeyen evin kredisine durdurma kararı

Dava neticesinde ortaya çıkan durumda ise, süresinde teslim edilmeyen konutun kredisi zararlarının önüne geçmek adına dava açabileceği görülmüştür. Aynı zamanda bağlı kredi konusunda düzenlemeye gidilmesi de gerekmektedir.

Tüketici her ne kadar müteahhit aracılığı ile bu krediyi kullanıyor olsa da dava durumlarında banka bu krediyi ayrı bir kredi olarak, tüketicinin şahsına ait sunmaktadır.

Haliyle banka ve yüklenici kişi ya da firma arasında bir bağ bulunmadığında, söz konusu mağduriyeti sadece tüketici yaşamaktadır. Bu durumların önüne geçmek için müteahhit ya da ilgili firma arasında banka arasında bir sözleşmenin yapılmış olması gerekmektedir.

Aynı şekilde ilgili düzenlemeler yapılasıya kadar bu durumdan mağdur olan tüketiciler ise ilgili davada görüldüğü üzere kredilerinin durdurulması yönünde dava açabilmektedir.

Mahkeme süreci zor ve bankaya karşı olduğu için alanında uzman bir avukat tarafından yönetilmesi, gerekli sürecin takibi için davalı açısından oldukça yararlı olacaktır.

Bu haber toplam 230 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara