İş Kazasında Parmak Kopması Tazminatı Nasıl Alınır? Parmağı Koptu yüzde kaç veriliyor?

İş Kazasında Parmak Kopması Tazminatı Nasıl Alınır? Parmağı Koptu yüzde kaç veriliyor?
İş Kazasında Parmak Kopması Tazminat Parmak kaybı hususunu ele almadan önce iş kazası kavramından bahsetmek gerek. İş kazası nedir, kanun koyucu kanunlarda iş kazasını tanımlaşmış ve hangi yaptırımlara tabi tutmuştur. Parmağı Koptu yüzde kaç veriliyor?

İş kazaları ve sonuçları, kazazedeler için önemli hukuki ve tıbbi süreçleri beraberinde getirir.

İş kazası sonrası yaşanan fiziksel zararlar ve bu zararların tazminatla ilişkilendirilmesi, kazazedelerin haklarının anlaşılması ve korunması açısından kritik öneme sahiptir. İşte iş kazaları ve sonrasında sıkça sorulan soruların detaylı açıklamaları:

Parmağı Koptu Yüzde Kaç Veriliyor?

İş kazası sonucu parmak kopması yaşayan bir kazazede için maluliyet oranı genellikle %3 ile %7 arasında değişmektedir. Kopan parmağın hangi boğumundan itibaren kopmuş olduğuna göre bu oran artabilir.

Hangi İş Kazalarında Tazminat Alınır?

İşçinin işverene ait işyerinde meydana gelen ve işçinin bedensel veya ruhsal zarar görmesine neden olan her türlü olay, iş kazası olarak kabul edilir. İş kazası sonucu yaralanma veya ölüm yaşanması durumunda, işçi veya yakınları tazminat talebinde bulunabilirler.

İş Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İş kazası tazminatı hesaplaması, iş göremezlik oranı, brüt ücret ve potansiyel çalışma süresine göre yapılır. İş göremezlik tazminatı, destekten yoksun kalma tazminatı ve manevi tazminat olmak üzere farklı tazminat türleri bulunmaktadır. Bu tazminatların miktarı, işçinin zararının boyutuna ve yargı kararlarına bağlı olarak belirlenir.

Parmak Ucu Kopması Ne Kadar Sürede İyileşir?

Parmak ucu kopması durumunda iyileşme süresi, kopmanın ciddiyetine ve tedaviye verilen yanıta bağlı olarak en az 2 ay ile 2 yıl arasında değişebilir. Fonksiyonel iyileşme için ek tedavi ve ameliyatlar gerekebilir.

Kopan Parmak Kaç Günde Tutar?

Kopan parmağın yeniden dikilmesi ve kan dolaşımının sağlanması için en iyi şartlarda 4-6 saat içinde müdahale edilmesi önerilir. Bu süre zarfında yapılan müdahaleler, parmağın tekrar tutma şansını artırır.

Parmak Derisi Kendini Yeniler Mi?

Evet, deri kendini yenileyebilen bir organdır. Derinin en dış katmanı olan epidermis, yaklaşık her 28 günde bir kendini tamamen yeniler. Bu süreç, derinin yüzeyel yaralarının iyileşmesine ve yenilenmesine olanak tanır.

Kopan Parmak İyileşir Mi?

Kopan parmakların iyileşmesi, yapılan cerrahi müdahalelerin başarısına ve yaraların ciddiyetine bağlıdır. Dışarıdan görünen yaralar birkaç hafta içinde iyileşebilirken, parmağın ve elin tamamen normal işlevini geri kazanması daha uzun bir süre alabilir.

İş Kazasında Parmak Kopması Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Parmak kopmalı iş kazası sonucunda tazminat alınabilmesi için uyulması gereken prosedürler vardır. Bir işçinin yaşamış olduğu sakatlıkların iş kazası olarak kabul edilebilmesi için gerekli olan şartların sağlanmış olması gerekir.

Geçirilen kaza iş kazası olarak nitelendirilebileceği durumlarda da işverenin işçiye tazminat ödemesi gereklidir. Şayet işveren tazminat ödemeyi reddederse mahkemeye başvurup dava açılarak iş kazasında parmak kopması tazminatı talebinde bulunulabilir.

İş Kazası Koşulları Nelerdir?

Yaşanan bir olayın iş kazası olarak kabul görebilmesi için ilk olarak işçinin sigortalı çalışan olması gereklidir. Bunun yanı sıra kaza da işçinin iş yerinde olduğu sırada gerçekleşmelidir. Fakat bazı durumlarda iş yeri dışındaki kazalarda iş kazası olarak nitelendirilir. İşyeri dışında yaşanan kazaların iş kazası olabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır:

  • Bir işçinin görev için başka bir yere gönderildiği sırada kaza yaşanması,
  • İşyerinin tahsis ettiği araçta kazaların yaşanması,
  • Emziren kadının süt izni karasında kaza yaşaması.

İş Kazası Nedeniyle Doğan Tazminatlar

İş kazası geçirdim tazminat alabilir miyim sorusu pek çok kişinin aklına takılıyor. Bir iş kazasının yaşanması tazminat hakkını doğurur. İş kazası yaşayan kişilerin talep edebileceği farklı tazminatlar da mevcuttur. Bu kişilerin talep edebilecekleri tazminatlar şu şekildedir:

  • İş gücü kaybı tazminatı,
  • Destekten yoksun kalma tazminatı,
  • Manevi tazminatı,
  • Geçici iş göremezlik tazminatı.

İş Kazalarında Zamanaşımı

İş kazası geçirmiş kişileri bizzat mahkemeye başvurarak tazminat talebinde bulunabilir. Fakat işçi, kaza sonucunda ağır bir sakatlık yaşamışsa bu durumda yakınları da işçi adına dava açabilir. İş kazası zamanaşımı süresi olarak 10 yıllık bir zaman belirlenmiştir. Zamanaşımı süresi kalıcı iş gücü kaybının rapor edilmesinin ardından başlar. Raporun alınmasının ardından 10 yıl içerisinde dava açılmazsa tazminat hakkı ortadan kalkıyor.

İş Kazası Tazminatı Miktarını Belirleyen Durumlar

İş kazası tazminat hesaplaması yapılırken kaza geçiren işçinin kusur durumuna bakılır. Bu kusur durumu da SGK’nın belirlemiş olduğu hastaneler ya da sağlık kurumları tarafından raporlanır.

Bu raporun sonucunda göre de tazminat tutarının ne kadar olması gerektiği belirlenir. Bunun yanı sıra tarafların ekonomik durumları da tazminat tutarını belirleyen faktörlerdendir.

İş Kazasında Parmak Kopması Tazminat Parmak kaybı hususunu ele almadan önce iş kazası kavramından bahsetmek gerek. İş kazası nedir, kanun koyucu hangi kanunlarda iş kazasını tanımlaşmış ve hangi yaptırımlara tabi tutmuştur. Kanun koyucu 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunun 13. Maddesinde iş kazasını tanımlamıştır. Kanun hükmü şu şekildedir:

İş Kazası Nedir? İş Kazası Yasal Boyutu Nedir?

Sigortalının işyerinde yer aldığı sırada, İşveren doğrulusunda yürütülmekte olan iş hasebiyle sigortalı kendisi yerine ve adına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte bulunduğu işte, Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda, Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır.

İş kazalarına baktığımızda yapılan araştırmalara göre meydana gelen en fazla kaza kişinin yani çalışanın, işçinin parmak kaybı kazalarıdır. Ellerimiz gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin hepsinde kullandığımız organlarımızdır. Ellerimizin aktif kullanımı ise parmaklarımız sayesinde gerçekleşen bir husustur.

Bireyin parmaklarında meydana gele hasara bedensel bütünlüğünde bir aksaklığın oluşmasına ve iş gücünün azalmasına ya da çoğu zaman kaybına neden olmaktadır. (İş Kazasında Parmak Kopması Tazminat) Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

İş Kazasında Parmak Kopması Tazminat ve Sıkça Sorulan Sorular

TAZMİNAT DAVASI - İŞ KAZASI - KARARIN TEMYİZ İNCELEME GÖREVİNİN FARKLI BİR DAİRE GÖREVİNE GİRDİĞİ

Davacı vekili, davacının ...’nin taşeronu olan ... İnşaat Taşımacılık Limited Şirketi'nde kanal alt yapı işçisi olarak çalışmakta iş kazası geçirdiğini ve sağ elinin serçe parmağının koptuğunu, yüzük parmağının ise işlevini göremeyecek derecede zedelendiğini, Meydana gelen kazada davacının kusurunun bulunmadığını, tüm kusurun ilgili mevzuatta yer alan işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlüklere aykırı davranan davalılara ait olduğunu, iş kazasından sonrası ...

Tıp Fakültesi Hastanesi itibaren istirahat etmesi için davacıya 90 gün rapor verildiğini, Sağ el tek parmakta iş kazası teşhisi ile 14.01.2012 tarihinde işbaşı yapar şeklinde rapor düzenlendiğini ancak davacının halen kesin maluliyet oranın belli olmadığını iddia ederek, fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydı ile 2.000-TL maddi tazminatın birleşen davada da; cismani zarardan kaynaklanan 40.000,00 TL manevi tazminatın davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

ÖZET: İnceleme konusu karar, iş kazasından kaynaklanan tazminat talebine ilişkin olup, ilgili Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'nun iş bölümü kararına göre, belirgin biçimde Dairemizin inceleme alanı dışında kalmakta ve iş kazaları ve meslek hastalığından kaynaklanan işveren ve işçi arasındaki maddi ve manevi tazminat taleplerinin temyiz incelemesi farklı bir daire görevine girdiğinden görevsizlik kararı verilerek dosyanın görevli daireye gönderilmesi gerekir.

Bu haber toplam 1373 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara