Kamulaştırma Davası Nasıl Açılır? | Ankara Avukat

Kamulaştırma Davası Nasıl Açılır?

Kamulaştırma Davası Nasıl Açılır

Kamulaştırma Davası Nasıl Açılır? Kamulaştırma davasının açılması için konu olan taşınmaz mal maliki yapılan ilah tarihinden itibaren, otuz gün içerisinde kamulaştırma işlemine karşı yargıda düzeltim davası açılması gerekmektedir.

Kamulaştırma şayet satın alma usulüne göre yapılmamış ise gerekli bilgi ve belgelerle dilekçe ile beraber taşınmaz malın bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müracaat etmelidir.

kamulastirma-davasi-nasil-acilir

Kamulaştırma Davası Nasıl Açılır?

Kamulaştırma Davası Nasıl Açılır?

Ardından taşınmaz olan malın kamulaştırma bedelinin tespit edilmesi durumunda, taksitle ödenmesi karşılığında idarece adına tesciline karar verilebilmektedir.

Anayasaya göre; devlet ve kamu tüzel kişileri için kamu yararı için özel mülkiyette yer alan taşınmaz olan malların tamamını ya da bir bölümünü kamulaştırabilir. Şahsa ait olan tarla, arsa, bina ya da araziler kamulaştırmaya müsait yapılardır. Kamulaştırma davası nasıl açılır, kimler tarafından açılır:

  • Kamu kurumları,
  • Kamu kurumlarına bağlı çalışan tüzel şahıslar,
  • Bakanlıklar,
  • Belediyeler tarafından açılabilir.

Kamulaştırma Davası Süreçleri Nelerdir?

Kamulaştırma dava süreci için ilk olarak kamulaştırmayı gerçekleştirecek olan yetkili kurum, kamu yararı kararı almaktadır. Bu karar ilgili onay mercisine iletildikten sonra kamulaştırılacak olan taşınmazın kayıtlı olduğu tapu sicil müdürlüğüne yazı yazılır.

Ardından taşınmaz malın üzerine kamulaştırma şerhi koyulması talep edilmektedir. Daha sonra taşınmazın değerlerinin tespiti için kıymet taktir komisyonu görevlerini yerine getirir. Belirlenen değer neticesinde, taşınmazı pazarlık ile satın almak üzere uzlaşma komisyonu toplanır.

Taşınmazın maliklerine durum bildirilir ve takas ya da pazarlıkla satın alma talebi iletilir. Yapılan görüşmeler neticesinde belirli bir karara varılarak, taşınmaz kamulaştırma talep eden kuruma devredilir.

Kamulaştırma Davası Nasıl İptal Edilir?

Kamulaştırma işleminin iptali için kamulaştırma talebinde bulunan kuruma karşı bir dava açılabilir.

Kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle kamulaştırma davası açan kurum ve şahıslara karşı bir dava açılabilmektedir. Bu davanın açılması için, kamulaştırma davasının açılmasından itibaren 30 gün içinde iptal davası açılmalıdır.

Bu davanın açılmasından sonra, kamulaştırma davası hakimi işlem yapmaz.

Kamulaştırma davası için ilk seçenek anlaşma olmaktadır. Anlaşmanın sağlanamadığı durumlarda karşı dava açılabilir. Taşınmaz sahipleri kamulaştırma davası süresince mutlaka profesyonel bir avukat ile çalışma ve tüm dava süreçlerini yakından takip etmelidir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Avukat İlkay Uyar Kaba

Avukat İlkay Uyar Kaba

5 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri