Evlatlığın Nüfus Kaydının Düzeltilmesi

Evlatlığın Nüfus Kaydının Düzeltilmesi

Evlatlığın Nüfus Kaydının Düzeltilmesi, Her vatandaşın nüfus kaydı bulunur. Kişinin doğumundan sonra aile kütüğü açılarak, nüfus kaydı gerçekleştirilir.

Evlatlığın Nüfus Kaydının Düzeltilmesi

Nüfus kaydı, bireylerin kimlikleri, aile bağlarının, vatandaşlık durumlarının ve şahsi hallerinin belirlenmesi amacıyla sürekli olarak saklanması gereken resmî belgelerdir.

Bazı hallerde, kişilerin nüfus kayıt belgelerinde sorunlar oluşabiliyor. Kayıt belgelerinde sorun ya da eksiklik olması durumlarında, taraflar nüfus kaydının düzeltilmesi için gerekli olan işlemleri gerçekleştirebilirler.

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Nedir ?

Nüfusta yanlış olarak kayıt yapılmış olan bilgilerin düzeltilmesi amacı ile yargıya başvurularak, nüfus kaydına bağlı olarak düzeltilme davası açılır.

Nüfus kaydı üzerinde yer alan, T.C. kimlik numarası, ana ve baba adı, soyadı, cinsiyeti, medeni hali, doğum tarihi gibi hususların yanlış yazılması ya da eksik bilgilerin yer alması durumlarında, yargı sürecine başvurularak, eksikliklerin ve yanlışlıkların düzeltilmesi talep edilir.

Ayrıca evlatlık edinilmiş olan kişiler de, nüfus kayıtlarında yenilik ya da değişiklik yapabilmek için, dava açma hakkına sahiptir.

Nüfus Kaydının İptali Davası

Gerektiği gibi düzenlenmemiş ya da eksik düzenlenmiş olan bir belgeye dayanılarak, oluşturulan nüfus kayıtları, nüfus müdürlükleri tarafından gerekli görülmesi halinde, mahkeme tarafından verilecek olan kararla iptal edilebilir. Bu süreçte gerçekleşen davaya nüfus kaydının iptali davası denir.

Nüfus Kaydı Düzeltilmesi Davası Ne Kadar Sürer ?

Nüfus kaydının düzeltilmesi davası, dava için gerekli olabilecek ve hakim tarafından istenebilecek olan belge ya da delillerin ortaya çıkarılması ve gerekli duyulması halinde, şahitlik yapacak kişilerin dinlenmesi de, sürece eklendiğinde, dava süreci oldukça uzayabilir. Ayrıca mahkemenin iş yoğunluğu da bu davanın sonuçlanma sürecini etkileyebiliyor.

Ancak bu davalar, süreç içinde gerçekleşecek olan tüm durumlar dikkate alındığında ve istisna bir durum olmadığında, 3 ya da 6 ay gibi sürelerde sonlanabilir. Ayrıca davaların daha hızlı ve daha doğru bir karar ile sonuçlanabilmesi içi, konuda uzman olan avukatlardan yardım alınması oldukça önemlidir.

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davasında Görevli Mahkeme

Bu dava türü için, genel itibari ile görevli ve yetkili mahkeme, ilgili davacının yerleşim yerinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesi’ dir. Yurt dışında ikamet edenler ise bu dava için, İstanbul, Ankara ve İzmir’ de yer Asliye Hukuk Mahkeme’ sine başvuruda bulunabilirler.

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davalarında İddiaların Tespiti

Bu dava türü, içeriğinde barındırmış olduğu kurallar ve hukuki ayrıcalıklar sebebi ile kamu düzeni ile direkt olarak bağlantılıdırlar. Bundan dolayı her türden sair belge ve deliller, davanın ispatı için gerekli olabilir.

Ayrıca bu davaların kamu düzeni bağlantılı olmasının diğer bir sonucu ise, mahkemenin, tarafların iddiaları ile bağlantılı olarak ortaya çıkarılan bilgi ve deliller ile yetinmeyecek olmasıdır. Bu yüzden mahkeme, nüfus kaydının düzeltilmesi ile alakalı davalarda tarafların sunmuş olduğu delillere bağlı değildir.

Bu haber toplam 299 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara