Nüfus Kaydının Anne Açısından Düzeltilmesi Nedir

Nüfus Kaydının Anne Açısından Düzeltilmesi Nedir

Nüfus Kaydının Anne Açısından Düzeltilmesi Nedir? Anne açısından nüfus üzerindeki kaydın düzeltilmesi, analık davası ve analığın tespiti davası ile bağlantılı olabiliyor.

Nüfus Kaydının Anne Açısından Düzeltilmesi Nedir

T.C. Kimlik Kartı ve nüfus kaydı üzerinde anne kısmı yanlış ya da eksik yazılan kişiler, bu kaydın düzeltilmesi amacı ile nüfus kaydının düzeltilmesi davası açma hakkına sahiptirler.

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası Nedir?

Bu dava, nüfus üzerinde eksik ya da yanlış olarak alınan kaydın düzeltilmesi için, farklı durumlara göre, farklı taraflarca açılabilen bir dava türüdür.

Her vatandaşa ait olan bir kimlik kartı ve nüfus kaydı bulunur. Bu nüfus kaydı ve kimlik üzerinde yer alan, bilgilerde eksiklik ya da herhangi bir yanlışlık olması durumunda ve bu yanlışlık veya eksikliğin giderilmesi amacı ile mahkemeye başvurularak dava süreci başlatılır.

Analık Davası Nedir ?

Hukuk alanında, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu gereğince, çocuk ile ana arasındaki soybağı doğum ile kurulmuş sayılır. Bu maddeye dayanarak, çocuğu doğrudan kişi anadır denilebilir.

Ancak bazı durumlarda, küçük ya da ergin olan kimsenin, nüfusunda kayıtlı olan kişi, çocuğu doğuran gerçek anne olmayabilir. Böyle bir durumda kişi, analık davası ile yanlış alınan nüfus kaydının düzeltilmesi yoluna başvurabilir. Anlaşılacağı gibi, analık davası bir tespit davasıdır.

Analık Davası ile Analığın Tespiti

Bu dava ile, nüfus kaydı üzerinde bulunan anne kaydının düzeltilmesi gerçekleştirilir. Dolayısıyla dava sonucunda, kişinin biyolojik annesi de tespit edilebilir. 

Kişi analık davası başvuru dilekçesi ile birlikte elde ettiği delilleri mahkemeye sunar. Fakat hakim, kişinin kendisini haklamak için öne sürdüğü delilleri yeterli bulmayabilir. Zira Medeni Kanun hükümlerine göre hakim, soybağına ilişkin olan davalar üzerinde maddi olguları kendiliğinden araştırır ve kanıtları serbestçe takdir edebilir.

Tanıkları dinlenmesi ve mevcut nüfus kayıtları, analık tespiti davası için, delil niteliği taşımaktadır. Fakat söz konusu olan davada esas olan delil DNA testidir. Dava süreci içerisinde, soybağının belirlenmesi için, tarafların bazı gerekli araştırma ve incelemeler için rıza göstermesi zorunludur.

Aksi takdirde hakim, yapılacak olan araştırma ve incelemeden beklediği sonucu rıza göstermeyen taraf aleyhine yorumlamada kullanabilecektir. Nüfus kaydının anne açısından düzeltilmesi davasında, delil ve belgeler ciddi anlamda önem taşıdığından, bu konuda uzman olan bir avukat ile davanın yürütülmesi tavsiye edilir.

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Davası Kimler Tarafından Açılabilir ?

Bu dava, içinde bulunduğu durum ve konuma göre, farklı taraflarca açılır. Örnek olarak; Nüfus kaydının iptali davası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ya da ilgili olan nüfus müdürlüğünün başvurusu halinde açılacaktır.

Analık davası, nüfus üzerinde kayıtlı olan anne adının yanlış yazıldığını düşünen çocuk ya da ergin birey tarafından açılabilir. Babalık davası açmak için yetkili olan taraflar anne ve çocuk olarak belirlenmiştir. Soybağının reddi davası açma hakkı baba veya çocuğa aittir. Gaiplik davası açabilecek kimseler ise, hakları gaiplik kararı verilecek olan kişinin ölümüne bağlı olan kimselerdir.

Belirlenmiş olan bu dava türleri ve daha farklı olan dava türleri için nüfus kaydının düzeltilmesi davası farklı taraflarca ve farklı şekillerde açılabilir.

Bu haber toplam 329 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara