Atla

Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası


Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası

Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası

Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası

Ölüm ve Cismani Zarar Sebebi İle Açılan Tazminat DavasıYaşanan bir ölüm nedeni ile bu durumdan çok şiddetli ve ciddi bir şekilde elem duyacak kişiler bulunmaktadır. Birisinin ölümüne sebep olmak ile bir diğerinin ciddi bir şekilde elem duymasına neden olunabilmektedir. Bu durumda elem duyan kişinin bir miktar bu acısının hafifletilmesi için ölüme sebep olan kişinin tazminat ödemeye mahkum edilmesi mümkündür. Manevi tazminat olarak bilinen tazminat türü bu olmaktadır. Manevi tazminat talep edecek olan kişiler ölümden son derece üzüntü ve elem duyan kişiler olmalıdır. Bu durumda aile olarak yapılan tanım ölümünden bu denli elem duyacak olan yakınlar şeklinde ifade edilebilmektedir. Bir ölüm neticesinde elem duyacak olan kişiler ölenin yakınları olmaktadır. Bu yakınlık durumu ise kanuni olarak değil fiili olarak belirlenmektedir. Sadece ölenin akrabası olmak, doğrudan bir manevi tazminat talebi konusunda hak verici neden değildir. Mahkeme ölen bir kaçanın nikahlı eşinin manevi tazminat talebini ölümden gerçekten bir elem duymadığını ortaya çıkartacak somut kanıtları bulması ile reddedebilmektedir. Buradaki aile tanımı ile miras veya nafaka yakınlığı da kastedilmemektedir. Yargıtay halen geçerlikte olan bir kararı ile ölenin dayısının, halasının, amcasının aile tanımı içerisinde olduğu konusunda mahalli mahkeme kararını, bu kimseler ile ölü arasında gerçek bir irtibat ve yakınlık olup olmadığının araştırılması gerekeceği ve sadece soyut akrabalığın manevi tazminatı hüküm altına alması için yeterli olmadığı şeklinde açıklık getirmektedir.Ölüm ve Cismani Zarar Nedeni İle Manevi TazminatYasalarımızda kural olarak manevi tazminat duyulan ve duyulacak olan elem ve ıstıraba karşılık olarak takdir edilen para veya edim olarak ifade edilmektedir. Manevi tazminat namı altında ödetilecek para ne tazminat ne ceza olmaktadır. Zarara uğrayanda bir ıstırabın dindirilmesini amaç edindiğinden tazminata benzeyen bir işlevi ifade etmektedir. Manevi olarak giderim ise mal varlığının dışında hukuksal değerlere yapılan saldırılar ile meydana getirilen eksilmenin giderilmesi amacı ile çekilen acıları yeterinde dindirmek, bozulan ruhsal düzeni dengelemek, kırılan yaşama arzusunu tazelemek ve yaşama yeniden bağlanmayı sağlamak şeklinde özetlenebilmektedir.

Dava Dilekçesi Örneği - Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası

        … ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ'NE;DAVACI                                  : TC KİMLİK NUMARASI     : ADRES                                   : VEKİLİ                                  : Av. İlkay Uyar KabaADRES                                  : DAVALI                                : ADRESİ                                :  KONU                                   : …./…./…. tarihinde meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasından doğan cismani zarar ve tedavi giderlerinin tahsili  istemimizdir.DAVA DEĞERİ                  : AÇIKLAMALAR               :1-) …/ …/ … tarihinde, … Caddesi'nde meydana gelen trafik kazasında, davalı … …, sevk ve idaresinde bulunan ve maliki olduğu … plakalı aracı ile müvekkilimizin maliki olduğu ve olay günü sevk ve idaresinde bulunan … plakalı araç ile çarpışmak suretiyle trafik kazası meydana gelmiştir. Meydana gelen trafik kazasında müvekkilimiz, …, … ve … bölgelerinden yaralanmıştır.  2-) …/ …/ … tarih ve … sayılı Trafik Kazası Tespit Tutanağı'nda, ...........................................................davalının kusuru 8/8 olarak belirlenmiştir.3-) 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun;..........................4-) Müvekkilimizin yaşadığı cismani zararlar ve tedavi giderlerinin karşılanabilmesi için dava açılması zorunluluğu doğmuştur.HUKUKİ NEDENLER      : 6100 S. K. m...............................HUKUKİ DELİLLER        : 1-) …/ …/ … tarih ve … ...................... Tutanağı2-) Hastane..............3-) Psikolog ..............SONUÇ VE İSTEM            : Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, … TL cismani zarar ve tedavi giderlerinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini, müvekkilimiz adına vekaleten talep ederiz. …/ …/ …Davacı Vekili    Av. İlkay Uyar Kaba
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • DİLA OĞUZ -
  10 Kasım 2016

  Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • Erkek -
  11 Şubat 2017

  Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
 • Murat -
  16 Şubat 2017

  01,06,2015 tarihinde kaza yaptım karşı taradın araç sikortasına dava açtık ve dava açış tarihi 12:14:2015 bu nedenle 3 ncü mahkeme olacak neden bu kadar uzun sürüyor ve 2-10 yıl zaman aşımı doluyor 2 yıl olacak bu yüzden Avkat değiştirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
Yorum Bırak