ABD Boşanma Tanıma Tenfiz

ABD Boşanma Tanıma Tenfiz
ABD Boşanma Tanıma Tenfiz ABD boşanma Tanıma ve tenfiz konularında nasıl ki evlilik konsolosluk aracılığıyla yürütülüyorsa bu konuda da aynı şekilde konsolosluktan yardım almak gerekir. ABD mahkemeleri tarafından boşanmasına karar verilen çift vatandaş bir kişinin bu boşanmayı ikinci kimliğinin ait olduğu ülkede de geçerli olmasını...
ABD Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? Boşanma tanıma tenfiz davası açmak, yurtdışı mahkemelerince verilmiş olan bir boşanma kararının ülkemizde de geçerli olması ve kabul edilmesi amacıyla mümkün olmaktadır. Amerika’da boşanmış olan bir Türk vatandaşı, Türkiye’de hala evli olarak sayılacaktır. ABD boşanma tanıma tenfiz davası Türkiye’de açılmaz ise kişi hala yasal olarak evli gözükecektir ve evlilikten doğan haklar geçerli olmaktadır.

ABD Boşanma Davası İçin Tanıma Tenfiz Davası Zorunlu Mudur?

Tanıma tenfiz yönetmeliği kapsamında dava açılması zorunluluğu bulunmamakla birlikte ABD’de alınan boşanma kararının Türkiye’de geçerli sayılması için zorunlu olmaktadır. ABD’de gerçekleşen boşanma davasının Türkiye’de tanınması tenfizi için dava açılmaması durumunda kişilerin yaşayabilecekleri sıkıntılar şu şekilde olmaktadır;
 • Boşanma tenfiz davasını Türkiye’de açmayan kişiler ülkemizde hala evli olarak kabul edilirler.
 • Bu durum neticesinde kişinin yeniden evlilik yapması mümkün olmaz.
 • Mal varlığı olan kişiler sahip oldukları malların devir ya da satış işlemlerini gerçekleştirmek istemeleri durumunda sıkıntılarla karşılaşırlar.
 • Boşanılan eş ile ortak çocukları olanlar velayet konusunda sıkıntı yaşarlar.

ABD Boşanma Davası Açılabilmesi İçin Şartlar

Boşanma tanıma tenfiz davası açılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
 • Boşanma davasının ABD’de de karara bağlanmış olması gerekmektedir.
 • Karara dair belgelerin mevcut olması gerekmektedir.
 • ABD mahkemesi ile ilgili herhangi bir itiraz bulunmaması gerekmektedir.
 • Dava açılabilmesi gerekli olan evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Bu evraklar şu şekildedir;
  • Yurtdışında gerçekleşen boşanmaya dair mahkeme kararı
  • Apostile
  • Boşanma kararının kesinleştiğine dair belge
  • Boşanma kararının ve diğer evrakların yeminli tercüman tarafından Türkçeye çevirisi

ABD Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Açılmazsa Ne Olur?

ABD boşanma davasında alınan karar Türkiye’de geçerli olmayacaktır. Davanın açılması için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamakla birlikte bir an önce açılmasında fayda vardır. Dava açılmadığı takdirde karar geçerli olmadığı için Türkiye’de hala yasal olarak evlilik kabul edilecektir. Bu nedenle de tekrar evlenmek mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra miras durumlarında da büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

ABD Boşanma Tanıma Ve Tenfiz

Tanıma ve Tenfiz ABD boşanma Tanıma ve tenfiz konularında nasıl ki evlilik konsolosluk aracılığıyla yürütülüyorsa bu konuda da aynı şekilde konsolosluktan yardım almak gerekir. ABD mahkemeleri tarafından boşanmasına karar verilen çift vatandaş bir kişinin bu boşanmayı ikinci kimliğinin ait olduğu ülkede de geçerli olmasını sağlaması için o ülke konsolosluğuna gerekli evraklar ile müracaat etmesi gereklidir. Konsolosluğa başvuru yapılır ve boşanmanın tanınma ve tenfiz işlemlerinin yapılacağı ülkeden bir avukata vekalet verilir. Vekalet esnasında mahkemeden alınan boşanma kararı ile çeşitli işlem evrakları da tamam olmalıdır. Verilen evraklardan yalnızca ABD mahkemelerince onaylanan boşanma kararı aslı şeklinde dosyaya eklenir. Diğer tüm evraklar hem aslı hem de çevrilmiş hali ile tarafımızdan uyarlanarak dosyada ana dilde yer alacaktır. Tercüme işleminin yapıldığı evraklar noter tarafından onaylanarak dosyaya ekleneceğinden mahkemeye delil olarak sunulduğu takdirde herhangi bir sorun oluşumuna yer vermez. Vekaletin apostil yapılması için bulunulan yerden bir noterde onay alınması şarttır. Aksi halde mahkemeler uluslar arası boşanma kuralları gereği vekaleti geçerli görmez. Verilen vekaletler her zaman bilgi alabileceğiniz konular olduğundan mail adresimize yollayacağınız mail adresiniz üzerinden dilediğiniz her konuyu danışmak, ilerleme hakkında bilgi almak için her türlü sorunuzu cevaplamaya hazır olacağımızı bilmelisiniz. Verilen telefon numaralarından da boşanma işlemi tanıma hakkında bilgi almanız mümkündür ama ilerleyen zamanlarda tüm iletişim için mail yolu kullanılacaktır.

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

 • ABD'de alınan boşanma kararının aslı ve bir onaylı sureti
 • Özel bir tasdikname olan apostille ile boşanma kararının kesinliği
 • Kişiye ait pasaportun ve vatandaşı olduğu ülkeye ait kimliğin fotokopisi. Kişi çift vatandaş ise iki kimlik fotokopisini de göndermesi gerekebilir.
 • Evrak eksiği olmaması açısından iki fotokopi de istenmektedir.
 • Vekaletname konusunda en önemli nokta vereceğiniz tasdikli vekaletnamenin noter onaylı ve resimli olmasıdır. Resimli olmayan vekaletnameler mahkemece kabul edilmeyecektir. Vekaletname hazırlarken noter onaylı resimli bir evrak hazırlayamazsanız bu işi konsolosluk tarafından da yaptırabilir, onay aldıktan sonra avukata vekalet verebilirsiniz.
Diğer makalelerimize Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarımızdan göz atabilirsiniz.

Bu haber toplam 190 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara