Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz

Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz
Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz Almanyada veya bulunduğunuz Şehirdeki Köln Stuttgart Dortmund vb. Türk Konsolosluğuna Müracaat edilerek Almanya Mahkemelerince veriilen Boşanma Kararının Tanınması Ve tenfizi için Türkiyede Avukata Tanıma Ve tenfiz ve Boşanma için resimli vekalet verilmesi ile işlemler başlamaktadır. Mahkeme Kararının Aslı Ve apostili olması...
Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Naasıl Açılır? Boşanma davalarında tanıma ve tenfiz işlemleri Köln Stuttgart Dortmund şehirlerinde yaşayan Türk vatandaşları başta olmak üzere Avrupa şehirlerinde yaşayan birçok Türk ve çift vatandaşlık sahibi kişileri yakından ilgilendirmektedir. Söz konusu kişilerin boşanma davası sonuçlarının uluslararası geçerliliğe ulaşması ve Türk mahkemelerince kabul görmesi için birtakım işlemlerin yapılması şarttır. Yabancı uyruklu kişilerle evliliklerin sonlandırılmasında en sık karşılaşılan problem yurt dışı mahkemelerde verilen boşanma dava sonuçlarının ülkemizdeki mahkemeler tarafından geçerliliğinin olmaması ile ilgilidir. Nitekim söz konusu durumun oluşmasına zemin hazırlayan kanun uluslararası hukuk kurallarının bir gereğidir. Dolayısıyla başka bir ülke mahkemesinden çıkarılan sonuç kararı, diğer bir ülkenin mahkemelerince tanınmadığı takdirde geçerlilik kazanmış sayılmamaktadır. Türk mahkemelerince yurt dışında verilen boşanma kararlarının kabul edilmesi için “Tenfiz Davası” açılması gerekmektedir.  Köln Stuttgart Dortmund boşanma tanıma tenfiz  davaları ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler şunlardır:

Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Yurt dışında boşanmanın Türkiye'de tanınması 2019 yılı içerisinde Türk mahkemelerine açılan tenfiz davası ile gerçekleştirilmektedir. Tanıma ve tenfiz davaları için vatandaşlardan talep edilen birtakım belgeler vardır. Bunlar;
  • Yurt dışındaki bir mahkemede boşanma davasının görüldüğü ve kararın netleştiğine dair mahkeme kararı
  • Boşanma kararını hangi ülke mahkemesi vermiş ise o ülkenin konsolosluğundan alınması gereken apostile belgesi
  • Boşanma kararının kesinleşmesinin ardından Türkçe dilindeki tercümesi (çevirinin noter onaylı ya da yeminli tercüman tarafından yapılmış olması gereklidir.)
  • Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopileri

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası açılmadığı takdirde yurt dışında bir mahkemeden boşanma kararınızın verilmiş olmasına rağmen Türkiye sınırları içerisinde evli gözükmeye devam edilirsiniz. Bu sebeple tanıma ve tenfiz kararının verilmediğinden yeniden evlenmeniz mümkün olmamaktadır. Tanıma ve tenfiz davası açmak için şu adımlar izlenmelidir:
  • Yurt dışında boşanmış olan taraflardan birinin Türkiye’deki ikametgâhındaki yetkili mahkemeye başvurulmalıdır.
  • Tanıma ve tenfiz davaları için davalının Türkiye’ye giriş yapmasına gerek yoktur. Avukata vekâlet vermesi halinde yurt dışındayken de dava işlemlerini avukat aracılığıyla başlatabilir.
  • Ayrıca boşanma davasının davalı durumundaki eski eşin de Türkiye’ye gelmesine gerek görülmemektedir.
Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz, Almanya'da veya  bulunduğunuz Şehirdeki Köln Stuttgart Dortmund  vb. Türk Konsolosluğuna Müracaat edilerek Almanya Mahkemelerince veriilen Boşanma Kararının Tanınması ve tenfizi için Türkiyede Avukata Tanıma Ve tenfiz ve Boşanma için  resimli vekalet verilmesi ile işlemler başlamaktadır. Mahkeme Kararının Aslı Ve apostili olması yeterli diğer tercüme ve noter onayı büromuz tarafından yapılmaktadır. Başka bir ülkenin vatandaşı olması durumunda eşler  bulduğu bölgede ki noter aracılığı ile vekalet verebilir. Avukata noter aracılığı ile verilen  Vekalet o ülkede Apostil yapılmalıdır. Telefon ile Bilgi alınacağı gibi Mutlaka e-mail adresimizle iletişim ve e-mail adreslerinizi bize bildirilmesi gerekmektedir. Çünkü tüm iletişim e-mail üzerinden yapılmaktadır.

Almanya’da Gerçekleşen Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Almanya Federal Cumhuriyeti Avrupa kıtasının ortasında yer alan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Bugün Almanya’da yaşayan yabancı nüfus sayısı 7 milyonun üzerindedir ve bu sayının en az 3 milyonu Türk vatandaşıdır. Almanya’da ikamet eden Türkiye vatandaşlarının gerçekleştireceği boşanma işleminin Türkiye’de de işleme konarak tanınması için burada bir tenfiz davası açmak gereklidir. Davanın açılmadığı durumlarda her ne kadar boşanma Almanya’da gerçekleşse ve sayılsa bile Türkiye’de geçerli görülmez. Bu nedenle de eski eş Türkiye hukukuna göre mirasçı konumunda kalmaya devam eder. Hatta Türkiye’de çift evli kabul edilir ve kayıtlarda evli görünmeye devam eder. Yaşanan bu gelişmeler doğal olarak kişinin yeniden evlenmesini, nüfus kayıt halini, nafaka sürecini ve boşanma ile gelen daha birçok konuyu derinden etkiler. Ne yazık ki halen pek çok kişi bu konulardan ve bir tenfiz davasının gerekli olacağından habersizdir. Haberi olduğu halde yaptırımı olmadığı düşüncesi ile bu işlemi geciktiren birçok çift de mevcuttur. Fakat dava açılmasının gecikmesi durumu eşlerden birinin başına bir şey gelmesi halinde büyük sorun çıkarmaktadır. Ayrıca bilinmesi gerekir ki dava açılmadan bir kuruma başvurarak gerekli işlemlerin yapılabilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma kararının tanınması ve yapılacak tenfiz davası için gerekli tüm evraklar kişi tarafından toplanmaktadır. İşlemler ise ilgili tenfiz avukatı aracılığı ile tamamlanabilmektedir. Bu noktada Almanya boşanma tanıma tenfiz davasının açılabilmesi için öncelikle Almanya mahkemelerinden alınmış boşanma kararının aslı, mahkeme kararının kesinleştiğinin şerhi gibi belgeler gereklidir. Avukata konsolosluk yolu ile özel bir boşanma vekaleti verilmesi durumunda Türkiye’de dava açılabilir. Eğer iki tarafta farklı avukatlara bu yolla vekalet vermiş ise tenfiz davasının bir ay hatta daha kısa bir süreç içinde sonuçlanabilmektedir. Genellikle davalar avukatlar tarafından yürütülür ve vekalet verilen durumlarda kişilerin davayı takip etmesi ya da davaya gelmesi gerekli görülmez. Doğal olarak bu süreci hızlandıran ve kolaylaştıran bir işlem olarak görülmektedir. Her durumda tenfiz davasının görülmesi için yetkin bir avukat ile çalışmak gerektiği de bilinmektedir. (Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz) Makalemizde Köln Stuttgart Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tanıma ve Tenfiz Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 239 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara