Hakaret Şikayet Tazminat Dilekçesi

Hakaret Şikayet Tazminat Dilekçesi
Hakaret Şikayet Tazminat Dilekçesi Şikayet Dilekçesi Hakaret Tazminat konusu ile ilgili açıklama ve yargıtay kararına yer verilmiştir. Hakaret davasında Tazminat, gerek kasten, gerekse ihmal ve savsama, ya da tedbirsizlik ile haksız bir surette diğer kimseye bir zarar veren kişi, o zararın tazminine mecburdur. Bu zarar karşılığında ödenen miktara tazminat adı verilir. Ahlaka...
Hakaret Şikayet Tazminat Dilekçesi, Her birey şerefi ve onurunu korumak için yaşar. Bu olgu kanunlarla da güvence altına alınmış olup, diğer kişilerin onuruna ve haysiyetine saldırmak Türk Ceza Kanununca suç olarak nitelendirilmiştir. Genel eylem olarak başkalarının onurunun, şerefinin ve haysiyetinin sözlü saldırı, küfür içeren ifadelerle rencide edilmesi 5237 sayılı Türk Ceza Kanun'unun 125. madde ve sonrasında gelen maddelerde suç olarak tanımlanmıştır. Kişinin değersizleştirilmesine yönelik ifadeler de hakaret suçu olarak nitelendirilirken, hangi ifadelerin suç kapsamında olduğu kanunlarda belirtilmemiştir. Mağdur olan tarafın şikayetiyle açılabilen hakaret davalarında hakimler, kişinin onur ve haysiyetine yönelik rencide edici ya da kişiyi değersizleştirici ifadeler kullanılıp kullanılmadığını değerlendirerek, hakaret suçunun varlığına ya da yokluğuna karar verir. Kendisine hakaret edildiği iddiasıyla adli yollara başvurmak isteyen bir kişi, hakaret suçunun işlendiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde asliye hukuk mahkemesine başvurarak dava açabilir. Hazırlanacak olan hakaret şikayet tazminat dilekçesi ile hakaretin ispatı olacak nitelikteki tüm deliller mahkemeye sunulmalıdır. Ses ve görüntü kayıtları, sosyal medya paylaşımları, kısa mesajlar hakaret davalarında çok önemli delillerdir.

Hakaret suçlarına hapis ve adli para cezası

Hakaret şikayet tazminat dilekçesi verildikten sonra mahkeme, davalı ve davacının ifadelerini dinleyerek, sunulan delilleri inceleyerek kararını açıklar. Hakaret davalarında verilecek olan cezalar, basit hakaret suçları, nitelikli hakaret suçları, alenen hakaret suçları, kamu görevlilerine hakaret suçları, karşılıklı hakaret suçları gibi suçun işlenme şekline göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bir kişiye hakaret ettiği kanunlar önünde kesinleşen birey için bu suçtan ötürü 3 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası verilebilir. Tüm bunların dışında Cumhurbaşkanına hakaret suçu da ayrı bir kapsamda yorumlanarak 1 yıldan 4 yıla kadar hapis ile cezalandırılır.

Hangi durumlarda hakaret suçu cezası ertelenir?

Hakaret davalarında verilen hapis ya da adli para cezasında çoğu kez hükmün açıklanmasının geri bırakılması söz konusu olabilmektedir. Hakaret suçu kesinleşen kişi, karşı tarafı uğrattığı maddi zararı karşılamak kaydıyla, verilen ceza 5 yıl boyunca ertelenebilir. Eğer mağdurun uğradığı herhangi bir maddi zarar tespit edilemezse, manevi zararlar göz önünde bulundurulmaz.

Hakaret Şikayet Tazminat Dilekçesi

Şikayet Dilekçesi Hakaret Tazminat konusu ile ilgili açıklama ve yargıtay kararına yer verilmiştir. Hakaret davasında Tazminat, gerek kasten, gerekse ihmal ve savsama, ya da tedbirsizlik ile haksız bir surette diğer kimseye bir zarar veren kişi, o zararın tazminine mecburdur. Bu zarar karşılığında ödenen miktara tazminat adı verilir. Ahlaka aykırı bir fiil ile diğer bir kimsenin zarara uğramasına bilerek nedeniyet veren şahıs, o zararı tazmine mecburdur. Kasten ya da ihmal ya da tedbirsizlikle bir kişinin malına ya da canına ya da kişiliğine zarar verilmesine Haksız Eylem adı verilir.

Hakaret Şikayet Dilekçesi Hakaret Tazminat 

Hakaret nedeniyle Tazminat davası açılmak isteniyorsa bu konuda dava dilekçesi hazırlanır.Dava dilekçesinin en önemli bölümü şüphesiz, dava konusu, davanın ispat edilmesini sağlayacak delil ve tanıklar, hukuki dayanak ve dilekçenin sonunda talebinizin  ne olduğunu Açık bir biçimde hazırlanır ve tazminat davası açılır. Makalemizde Hakaret Şikayet Tazminat Dilekçesi konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 460 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara