Trafik Kazasında Sakatlık Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik Kazasında Sakatlık Tazminatı Nasıl Hesaplanır?
Trafik Kazasında Sakatlık Tazminatı Nasıl Hesaplanır? | Teknoloji dünyasında karayolları üzerinde yer alan araç sayılarında önemli artışlar yaşanıyor. Bu durumun modern toplum yaşantısı içerisinde çok önemli konfor standartlarının oluşturulabilmesini sağlarken beraberinde trafik kazalarında da ciddi artışların meydana gelmesine yol açıyor. Türkiye' de her geçen...
Trafik Kazasında Sakatlık Tazminatı Nasıl Hesaplanır? Teknoloji dünyasında karayolları üzerinde yer alan araç sayılarında önemli artışlar yaşanıyor. Bu durumun modern toplum yaşantısı içerisinde çok önemli konfor standartlarının oluşturulabilmesini sağlarken beraberinde trafik kazalarında da ciddi artışların meydana gelmesine yol açıyor. Türkiye' de her geçen gün trafik kazalarında çok ciddi seviyelerde artışlar meydana geliyor. Bu durumda trafik kazası mağduriyetlerinin önemli seviyelere çıkmasına ve çok daha geniş kitleleri etkilemesine yol açıyor. Trafik kazalarında ölüm ve sakatlık gibi oranlarda da önemli yükselişler söz konusudur. Bu çerçevede de ölümlü veya sakatlık söz konusu olan trafik kazaları durumunda mağdur tarafından tazminat davası açılması hakkı bulunmaktadır. Ölümlü trafik kazasında destekten yoksun kalma ve trafik kazasında sakatlık olarak iki farklı tazminat davası türü bulunmaktadır.

Kalıcı Sakatlık Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Söz konusu trafik kazasında yaralanarak sakat kalan kişi ilk olarak trafik kazası hakkında iyileşme süreci sona ermesinin ardından yetkili bir hastanenin Sağlık Kurulu’ ndan özür oranını göstermekte olan yönetmelikte belirtilmiş olan şartlara uygun bir Engelli Sağlık Kurulu Raporu alımının gerçekleştirilmesi gerekir. Bu işlem ardından söz konusu olan trafik kazasına ilişkin olarak düzenlenmiş olan kaza ve hastane tedavi ve ekspertiz raporları ile beraber ilgili sigorta şirketine başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Kalıcı sakatlık tazminatı hesaplaması gerçekleştirilmesi esnasında özellikle de kişinin;
  • Yaşı
  • Gelir durumu
  • Sakatlık oranı
  • Trafik kazasındaki kusur oranı
  • Yaşama olasılığı
  • Geçmiş dönem, aktif dönemi ve pasif yaşam dönemi gibi noktalar göz önünde bulundurulmaktadır.
Bu doğrultuda da kalıcı sakatlık tazminatı hesaplaması gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra genel şartlarda kanunlaşmış olan % 1.8 faiz oranı da hesaplanması ile tazminat miktarının ne olarak belirlenmesi sağlanabilir. Bu gibi önemli değişkenleri ve faktörlerinin söz konusu olması dolayısı ile bu tip trafik kazası tazminat davaları ile ilgili olarak deneyim ve bilgi sahibi olan avukatlardan destek alınması hem alınan tazminat miktarının ideal seviye olmasını, hem dava sürecinin daha kısa olmasını hem de olası hak kayıplarının önüne geçilebilmesini mümkün kılmaktadır. Trafik Kazasında Sakatlık Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Ölümlü trafik kazalarında destekten yoksun kalma tazminatı hakkı bulunmaktadır. Bu destekten yoksun kalma tazminatı hesaplaması gerçekleştirilirken pek çok farklı husus göz önünde bulundurulur ve bu kapsamda da bir tazminat miktarının belirlenmesi sağlanır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplaması dahilinde zarara sebep olan kişi ya da kurumun kusur oranı, vefat etmiş kişinin yaşı ve mesleği ile birlikte yıllık gelir durumu, destekten mahrum kalan kişilerin yaşları, cinsiyetleri, yakınlık durumları gibi faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu şartlar ve noktalar çerçevesinde destekten yoksun kalma kaza tazminat miktarı hesaplaması gerçekleştirilerek, vefat etmiş olan kişinin desteğini alan kişiler arasında paylaşımı gerçekleştirilir. Bu tazminat davalarında da profesyonel avukatlık desteğinin alınması çok yönlü hesaplamalarda en doğru sonucuna alınabilmesi açısından önemli bir avantaj sağlar. Trafik Kazasında Sakatlık Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Bu haber toplam 232 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara