Senet İcra Takibi

Senet İcra Takibi
Senet İcra Takibi | Modern ekonomi yapısı çerçevesinde senet ile ticari alanda önemli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Ancak senet uygulamalarında karşı karşıya kalınabilen çok kapsamlı sorunlar bulunabiliyor ki. Bu noktada yasalar tarafından kişilere senet icra takibi oluşturabilme imkanı bulunuyor. Özellikle de günümüzde senette problem yaşayan kişiler senet nasıl icraya...
Senet İcra Takibi. Modern ekonomi yapısı çerçevesinde senet ile ticari alanda önemli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Ancak senet uygulamalarında karşı karşıya kalınabilen çok kapsamlı sorunlar bulunabiliyor ki. Bu noktada yasalar tarafından kişilere senet icra takibi oluşturabilme imkanı bulunuyor. Özellikle de günümüzde senette problem yaşayan kişiler senet nasıl icraya verilir sorusunun yanıtını merak ediyor ki senet icra takibi işlemleri açısından elzem husus olarak belirtilen unsurların herhangi bir eksiğe sahip olmaması gerekliliği bulunuyor. Bu detayların sorunsuz ve eksiksiz olması halinde ve söz konusu senedin ödeme gününün geçmesinin ardından senet icra takibi başlatabilmektedir. Ancak söz konusu senet üzerinde ödeme günü bulunmuyor ise her koşulda ve zamanda icra takibine konu edilebilmesi de mümkün olabilmektedir.

Senet İcra Takibi İçin - Senet Özellikleri Nasıl Olmalı?

Günümüzde uygulamada olan senetlerin, olması gereklilik taşıyan yani senet içerisinde kesinlikle yazılı olması gerekli. Bulunan bilgilerin yer almaması durumunda senedin geçerliliği mümkün olmaz. Bu sebep ile bir senedin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olunması senet icra takibi nasıl başlatılır sorusunun yanıtı açısından ilk adımı oluşturmaktadır. Buna göre bir senet üzerinde mutlaka;
  • Şüphe teşkil etmeyecek biçimde ödeme vaadinin bulunması yani senedi dolduran bireyin bu senedi imzalaması durumunda borç altına gireceğini belirten açıklama bulunması gerekir.
  • Senet üzerinde uygulama tarihi yani ödeme günü yani vadesinin bulunması gerekir. Bu şekilde borçlu kişinin en son hangi tarihte borcunun ödemesi gerektiğini bilmesi mümkün olur. Ancak bu bölümünün boş bırakılabilmesi de mümkün olur ki boş olması halinde dilenen zaman içerisinde alacaklı tarafından senet icra takibi başlatılabilir.
  • Senette borcun ödeneceği yerin belirtilmesi gerekir. Yani bu şekilde borçlu kişinin ödemeyi nerede gerçekleştireceğini bilmesi ve beraberinde borcun ödenmemesi durumunda senedin takibe koyulacağı yerinde belirlenmiş olması sağlanabiliyor.
  • Senette keşide yeri yani senedin düzenlenmiş olduğu yer bilgisi bulunmalıdır. Bu nokta çok büyük bir önem taşır ki yazılmaması durumunda borçlu ikametinde düzenlenmiş olduğu kabulü görülür.
  • Senedi düzenlemiş olan kişinin yani borçlu sıfatındaki kişinin imzasının bulunması gerekir. Borçlu imzası olmaması halinde senedin herhangi bir şekilde hükmü veya geçerliliği bulunmamaktadır.

Senedin İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Senedin nasıl icraya verileceği sorusunda verilen yanıtlar noktasında senedin icra takibine hazırlığı konusu da son derece büyük bir önem taşımaktadır. Bu neden dolayısı ile ilk olarak senet icra takibi ile ilgili olarak belirtilmiş olan söz konusu hususların tam ve eksiksiz olduğundan emin olunması gerekiyor. Daha sonrasında ise senet icra takibi talebinin oluşturulması gerekmektedir. Oluşturulan senet icra takibi talebi ile ilgili İcra Dairesi' ne gerekli olan başvurunun gerçekleştirilmesi gerekir ve bu şekilde söz konusu senet için icra takibinin başlatılması sağlanır. Bu noktada günümüzde senet uygulamaları ve ekonomi alanındaki hukuksal yaptırımlar konusunun son derece geniş kapsama ve karmaşık bir yapıya sahip olması dolayısı ile senet icra takibi konusunda da kişilerin profesyonel avukat veya hukuk bürosu desteği alması hem senet icra takibinde hedefine ulaşabilmesini hem de bunu en kısa süre içerisinde gerçekleştirebilmesi. Veya olumsuz yanıt almaması ve hak kaybı ile karşı karşıya kalmaması açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. İlkay Hukuk Bürosu olarak, icra hukuku alanında ödenmeyen senetlerin tahsili adına senet icra takibi yolu. İcra müdürlüğünde tahsil amacıyla icra takiplerinin açılması, icra davalarından doğan her türlü davanın takibi ve işlemlerin yürütülmesi hususlarında hizmet vermektedir. Senet İcra Takibi

Senet İcra Takibi Nedir?

Senet kelimesi kanunda "bono" ya da "emre yazılı senet" olarak yer alana, alacaklıya kayıtsız şartsız. Belli bir bedeli belirlenmiş tarihinde ödeneceğine dair sözün bulunduğu, bu borca karşılık sözün ne zaman yerine getirileceği, kime ödeneceği açıkça belirtilmiş, düzenleme ve ödeme tarihlerinin bulunduğu bir ödeme aracıdır. Senet icra takibine bono olarak koyulması için belli şartlara sahip olması gerekmektedir. Bono ya da emre yazılı senet, Belirli bir vade, Ödeme yeri, Kime ödeneceği, Düzenleme yeri ve tarihi olması gereklidir. Yukarıda belirtilen Vade,ödeme yeri ve düzenleme yeri bononun zorunlu şartların değildir. Ancak diğer şartların olmaması halinde senet özelliğini yitirmesine sebep olacaktır. Diğer makaleler için Ankara İcra avukatı ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Senet İcra Takibi

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara