Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır?

Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır?
Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır Hukuk yargılamasındaki dava çeşitlerinden çoğu, ihtiyaç duyulan adli menfaate (yarara) sahip bir kimsenin, bir adli ilişkinin var çoğu olmadığının mahkemece belirlenmesiile ilgili açtığı dava. Tespit davaları, menfi ya da müspet olarak açılabilir. Tespit davasının hususu,..
Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır? Delil tespit davası açmak, davanın maddi temelinin tespitine imkân sağlamaktadır. Bu nedenle oldukça büyük bir öneme sahip hukuki süreçlerden bir tanesidir. Özellikle gayrimenkul ve taşınmaz hukuki dosyalarda ayrıca bir öneme sahiptir. Davanın hatalı şekilde açılması;
 • Talebin reddedilmesine,
 • Eksik yapılan tespitler nedeniyle hukuki haklarda oluşacak eksilmeye,
 • Haklı iken haksız duruma düşmeye sebep olabilmektedir.
Bu sebeplerle bu tarz bir davada alanında uzman olan bir avukat ile çalışmak en mantıklısı ve en faydalısı olacaktır. Hasar delil borç tespit davası nasıl açılır sorusunun yanıtı için mutlaka alanında uzman bir avukata başvurulması gerekmektedir. Bu sayede süreç çok daha sağlıklı ve doğru şekilde ilerleyecektir.

Delil Tespit Davası Hangi Durumlar Açılır, Şartları Nelerdir?

6100 sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanunun 400 ila 406. maddeleri arasında düzenlenen delil tespit şartları ve davası bazı şartlara uygunluk sağlandığında açılabilmektedir. Gayrimenkul hukukunda delil tespiti davası açılabilmesi için;
 • Kararlaştırılan yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediği yani eksik işlerin varlığı,
 • Taahhüt edilen gayrimenkulün taahhüt edildiği tarihte bitip bitmediği,
 • Kentsel Dönüşüm kapsamında binanın yıkılıp yıkılmadığı,
 • Kararlaştırılan yükümlülüklerin sözleşme ve kanun kapsamında yerine getirilip getirilmediği büyük önem taşıyan şartlar arasında yer almaktadır.

Delil Tespit Davalarında Görev ve Yetki Kimdedir?

Delil tespit davası gerçek anlamda bir dava olmadığı için taraflar davacı ya da davalı olarak adlandırılmamaktadır. Tespit davası hangi mahkeme yetkili sorusunun cevabı bazı durumlara göre değişiklik gösterecektir. Delil tespit davalarında yetkili olan mahkeme;
 • Henüz açılmamış olan davalar için tespit yapılacaksa, davaya bakacak olan mahkemedir.
 • Üzerinden tespit yapılacak olan şeyin bulunduğu yer sulh mahkemesidir.
 • Dava açılmış ise bundan sonraki tüm işlemler için davanın açıldığı mahkemedir.

Delil Tespit Davasında Masraf Kalemleri

Bu dava için net bir masraf rakamı söylemek mümkün değildir. Çünkü davanın niteliğine göre masraflar değişiklik gösterecektir. Delil tespit davası masrafları için kalemler şu şekilde sıralanabilmektedir;
 • Başvuru harcı
 • Peşin harç
 • Keşif harcı
 • Keşif heyeti araç masrafı
 • Gider avansı
 • Avukatlık ücreti
Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır konusu Hukuk yargılamasındaki dava çeşitlerinden çoğu, ihtiyaç duyulan adli menfaate (yarara) sahip bir kimsenin, bir adli ilişkinin var çoğu olmadığının mahkemece belirlenmesi ile ilgili açtığı dava. Tespit davaları, menfi ya da müspet olarak açılabilir. Tespit davasının hususu, lakin bir adli temas olabilir, ayrı olarak davanın bu adli ilişkilerin var çoğu olmadığının derhal tespitinde adli menfaatin belirlenmesi lazım olur. Taraflardan her biri, görmekteyiz olan bir davada daha araştırma sırası gelmemiş ya da gelecekte açacağı davada ileri süreceği bir vakıanın belirlenmesi emeliyle bulgu yapması, eksper araştırması yaptırılması veyahut şahit ifadelerinin alınması gibi işlemlerin yapılmasını talep edebilir. | Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır?

Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır?

Delil belirlenmesi istenebilmesi içersin de adli yararın zenginliği lazım olur. Kanunda açıkça öngörülen durumlar dışında, delilin derhal saptama edilmemesi durumunda kaybolacağı ya da ileri sürülmesinin ehemmiyetli ölçüde zorlaşacağı olasılık dahilinde bulunuyorsa adli fayda var sayılır.  Delil belirlenmesi isteği dilekçeyle yapılır. Dilekçede belirlenmesi talep edilen vakıa, tanıklara ya da bilirkişilere sorulması talep edilen sualler, kanıtların kaybolacağı ya da gösterilmesinde güçlükle karşılaşılacağı kuşkusunu uyandıran sebepler ile aleyhine ispat belirlenmesi talep edilen bireyin isim, soyad ve adresi bulunur. Tespit talebinde tespit edilen, vaziyet ve şartların olanak vermemesi hasebiyle, aleyhine saptama yapılacak bireyi gösteremiyorsa isteği geçerli sayılır. Mahkeme doğrulusunda tespit edilen saptama giderleri avans olarak ödenmedikçe ileri işlemler yapılmaz.  saptama isteği mahkemece haklı bulunursa hüküm, dilekçeyle beraber başka tarafa tebliğ edilir. Kararda ayrı olarak, ispat tespitinin sebep ve ne vakit uygulanacağı,teşhisin icrası sırasında başka tarafın da hazır bulunabileceği, varsa itiraz ve ek soruların bir hafta içersin de bildirilmesi gerektiği belirtilir. Talep sahibinin haklarının savunması itibariyle mecburilik tespit edilen durumlarda, başka tarafa tebligat yapılmaksızın da ispat belirlenmesi yapabilir. Tespitin yapılmasından ardından, saptama dilekçesi, saptama hükmü,saptama tutanağı ve varsa eksper raporunun bir misali mahkemece kendi kendine başka tarafa tebliğ olunur. Karşı doğrultu tebliğden ardından bir hafta içersin de ispat belirlenmesi arzusuna itiraz edebilir. Tespiti talep edilen vakıanın hangi delille saptama edileceğine hüküm verilmişse, bu hükmün adına getirilmesinde o delilin toplanmasına ait hükümler yapılır. | Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır?

Tespit Davası Nedir Neden Açılır? Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır?

Tespit Davası Nedir? Aslıda birçok kişi bu soru hakkında yeteri kadar bilgiye sahip değildir. Tespit davası, bir hukuki ilişkinin olup olmadığını mahkeme huzurunda belirlemek için açılan dava olarak adlandırılmaktadır. Temyiz Davası Görevli Mahkeme yüksek mahkemelerdir. Temyiz davası açılamadan önce avukatınızla beraber doğru bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Özellikle Temyiz Davası Dilekçe Örneği incelenmeli ve bu örneğe göre bir dilekçe hazırlanarak mahkemeye başvuruda bulunulmalıdır. Tespit Davası HMK’da avukatlarımız size yardımcı olacaklardır. Delil Tespit Davası açmadan önce hangi mahkemeye başvuracağınızı çok iyi bilmelisiniz. Tespit Davası Hangi Mahkemede Açılır? sorusunun en iyi cevabını size uzman avukatlarımız vereceklerdir. Bizimle irtibata geçtiğiniz zaman alanında uzman avukatlarımız sizin her türlü sorununuzu dinleyeceklerdir. Daha sonra ise ortak kararlar alınarak davanın seyri belirlenecektir. Dava sırasında neler yapmanız gerektiği, nasıl hareket etmeniz gerektiği hakkında avukatlarımız size gerekli bilgileri vereceklerdir. Sizin tek yapmanız gereken avukatlarımızı dikkatli bir şekilde dinlemek olmalıdır. Sizde hemen bizimle irtibata geçerek bizden gerekli bilgileri almalısınız. Makalemizde Hasar Delil Borç Tespit Davası Nasıl Açılır? konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tazminat Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 489 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara