Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı?

Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı?
Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı? | Trafik kazaları sonrası ortaya çıkan zararın karşılanması adına açılan davalardır. Trafik kazası maddi manevi tazminat ve estetik giderleri için davalar açılabilmektedir. Trafik kazası tazminat davasında yetkili mahkeme, davalının ya da sigorta acentesinin bulunduğu yer mahkemesidir. Trafik kazası tazminat davası dilekçe...

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Estetik Gideri

Trafik kazaları sonrası ortaya çıkan zararın karşılanması adına açılan davalardır. Trafik kazası maddi manevi tazminat ve estetik giderleri için davalar açılabilmektedir. Trafik kazası tazminat davasında yetkili mahkeme, davalının ya da sigorta acentesinin bulunduğu yer mahkemesidir. Trafik kazası tazminat davası dilekçe örneği ile bir dilekçe yazılarak mahkemeye başvurulabileceği gibi kendi belirlediğiniz bir avukatı görevlendirerek de davayı başlatmanız mümkündür. Trafik kazası tazminat davası zamanaşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı? Olaydan yani trafik kazasından 5 yıldan fazla bir süre geçmiş ise dava açmak mümkün olmayacaktır. Yani kaza tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde mahkemeye başvurmadığınız takdirde yasal haklardan yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Trafik kazası tazminat avukatı ile görüşerek trafik kazası tazminat davası soruları sorabilir ve bu konu hakkında detaylı bir bilgi elde edebilirsiniz. Avukatınızın konuya hakim olması ve sizi doğru yönlendirmesi durumunda daha hızlı ve sağlıklı sonuca ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı?

Trafik kazası nedeniyle manevi tazminat almak da mümkündür. Kişi bu kazadan dolayı fazlaca etkilenmiş olabilir. Bunun yanında herhangi bir yakınını kaybetmesi durumunda buna bağlı olarak duyduğu acı ve üzüntüyü hafifletmek adına manevi tazminat talep edebilir. Ölümlü trafik kazası sonucu tazminat davası açan kişiler, davalının kusuru oranında bir tazminat almaya hak kazanacaklardır. Bir trafik kazasında, ölüme yol açan sürücünün kusurları yüzdelerle hesaplanır. Sürücünün, kusurunun yüzdesi oranında oluşan hasardaki payı üzerinden, kurulan denklem ile gerekli matematik hesaplamalar yapıldıktan sonra tazminat miktarı belirlenir. Trafik kazası tazminat hesaplama, kazaya sebep olan kişinin kusuruna göre farklılık göstereceğinden, mahkemenin ödenmesini talep edeceği tutar da değişecektir. Örneğin; bir kazada 4.000 TL tutarında hasar oluşmuş ve kazanın oluşumuna neden olan sürücü %80 kusurlu bulunmuş ise bu kazadaki tazminat 3200 TL tutarındadır ve bu belirlenen tutarı sürücü yani davalı karşılayacaktır. Trafik kazası nedeniyle tazminat estetik giderleri konusunda yargıtayca verilen kararda, trafik kazası sonucu estetik gideri için talep edilen maddi tazminat davası yerel mahkemece red edilmiş olmasına rağmen estetik giderlerin ödenmesine karar verilmiştir. Trafik Kazasında Estetik Giderleri Alınır Mı?

Bu haber toplam 141 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara