Koronavirüs Salgınında Velayet Tartışmasına Son Nokta

Koronavirüs Salgınında Velayet Tartışmasına Son Nokta

Koronavirüs Salgınında Velayet Tartışmasına Son Nokta verilen karar ile koyuldu. Koronavirüs salgı kapsamında velayete ilişkin emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle, sadece çocuğunu haftanın belirli günlerinde görme izni olan anne veya babalar için Koronavirüs salgını her açıdan sorun yaratmaya başladı. Konuya ilişkin Konya İstinaf Mahkemesi tarafından alınan bir karar ise benzer durumda olan herkes için emsal niteliği taşıyor.

Bir babanın başvuru yapması üzerine alınan kararında ise çocuğun talep eden ebeveyni ile haftada iki gün birer saat olmak üzere görüntülü konuşma hakkı elde etmesini sağladı.

Koronavirüs nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrasında çocuğunun velayetine sahip olmayan ve sadece belirli günler gören anne ve babalar için emsal bir karar verilmiş oldu.

Mahkemeden Görüntülü Konuşma Kararı

Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle 20 yaş altın ve 65 yaş üzeri kişilerin sokağa çıkma yasağı kapsamında sayılması ve 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrasında velayete ilişkin farklı tartışmalar ortaya çıkmaya başladı. Alınan bu gibi tedbirler sonrasında boşanan çiftler arasında çocukların teslimine ve görülmesine ilişkin tartışmalar yargıya taşındı.

Çocukların velayeti kendisinde bulunan bazı anne – babalar, Koronavirüs salgının bahane ederek, çocuklarının eşleri ile görüşmesini bahane etmeye başlayınca devreye mahkeme girdi. Çocukları ile sadece hafta sonu kişisel temas kurmasına karar verilen ebeveynler kısıtlamalardan muaf tutulmayı talep ettiler. Bunun yanı sıra bir baba ise konuyu yargıya taşıdı.

Konya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesine yapılan başvuruda, icra iflas işlemlerinin durdurulması ve sokağa çıkma yasakları gerekçe gösterilerek, çocuğunu haftada iki defa görme hakkı olduğunu anacak bu hakkı kullanamadığını ve görüntülü konuşma talep ettiğini bildirdi. Mahkeme ise bu talebi kabul etti.

Koronavirüs Salgınında Velayet Tartışmasına Son Nokta
Koronavirüs Salgınında Velayet Tartışmasına Son Nokta

Konya Bölge Adliye Mahkemesinden Emsal Velayet Kararı

Çocuğu ile Koronavirüs salgını kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle görüşmediğini ileri süren bir kişi konuyu mahkemeye taşıdı.

Konya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi çocuğunu haftada iki gün görme hakkına sahip baba için üç yaşındaki çocuğu ile görüşmesi adına haftada iki gün ve belirli saatte görüntülü konuşmasına izin verdi. Karar benzer durumda olan herkes için emsal niteliği taşıyor.

Bu haber toplam 212 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara