Velayet Davasında Çocuğun Görüşü Alınması Hakkında Son Uygulamalar

Velayet Davasında Çocuğun Görüşü Alınması Hakkında Son Uygulamalar

Velayet Davasında Çocuğun Görüşü Alınması Hakkında Son Uygulamalar şöyle açıklamak gerekirse. Velayet anne baba evli ise birlikte, anne- babadan biri ölmüşse sağ kalan tarafa ait olup boşanma, ayrılık ve diğer durumlarda ise mahkemenin belirleyeceği tarafa verilen bir haktır.

https://www.youtube.com/watch?v=7maDJvrtUjY
Velayet Davası Soru - Cevap

Boşanma ve velayete ilişkin davalarda müşterek çocuğun velayetinin hangi tarafa verilmesi gerektiği konusunda mahkemelerin alanında uzman kişilerden somut olaya ilişkin inceleme yaptırması ve rapor alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra velayeti konusunda karar verilecek çocuğun idrak kabiliyeti olması halinde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 12. ve Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi’nin 3. ve 6.maddelerinde yer alan hükümler çerçevesinde velayet konusunda idrak çağında olan çocukların tercihlerinin değerlendirilmesi gerektiği kabul edilmiştir.

Yargıtay özel dairesi önceki kararlarında idrak çağındaki çocukların mahkemece görüşlerine başvurulması ve velayetle ilgili tercihlerinin sorularak karar verilmesi gerektiği görüşünde iken verdiği kararlardan bir tanesi Hukuk Genel Kurulu tarafından  2017/2-3117E 2018/1278K sayılı kararında incelenmiş ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ‘yeterli idrak gücüne sahip olduğu kabul edilen çocuğa, kendisini doğrudan ilgilendiren velayet konusunda danışılarak, görüşünü gerekçeleriyle birlikte ifade etme olanağının sağlanması; ifade edeceği bu görüşün, çocuğun kendi çıkarına ters düşmediği takdirde, buna önem verilerek sonucuna göre bir karar verilmesi olmalıdır. ‘Görüşünü benimsemiş iken bu dosyada taraflardan birinin karar düzeltme başvurusu üzerine verdiği son kararda 21.02.2019 gün, 2019/185K sayılı kararı ile daha önce vermiş olduğu kararını kaldırarak yeni bir görüş sunmuştur.

Öyle ki Yargıtay Hukuk Genel Kurulunca bu kararda yerel mahkemece idrak çağında olan küçüğün velâyet konusundaki görüşü bu alanda eğitim görmüş uzman pedagoglar tarafından alındığından aynı hususta mahkemece yeniden görüşünün alınmasına gerek bulunmadığına ilişkin olarak verilen direnme kararı yerindedir. ‘ denilmekle idrak kabiliyeti olan çocukların velayet konusundaki görüşü bu alanda eğitim almış uzmanlar tarafından alındığında mahkemece yeniden alınması gerekmediği hususunda son görüş yayınlanmıştır ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu bu kararı ile önceki tarihli bozma kararını da kaldırmıştır.

Bu anlamda mahkemelerce çocuğun velayet konusunda fikri alınması konusunda bir değişiklik olmamakla birlikte çocuğun fikri mahkeme dışında psikolog, pedagog, doktor, sosyal çalışmacı hatta çocuğu temsil görevini üstlenebilecek bir avukat tarafından da alınabilecek. Sonuç olarak önemli olan çocuğun üstün yararı olup bu anlamda çocuğun velayetle ilgili görüşünün hangi kişilerce alınacağının somut olayın şartlarına göre mahkemelerce değerlendirileceği de muhakkaktır.

Bu haber toplam 226 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara