Velayet Hakkının Kötüye Kullanılması

Velayet Hakkının Kötüye Kullanılması
Velayet Hakkının Kötüye Kullanılması Boşanma ve ayrılık vukuunda hüküm velayet hakkının kullanılmasına ve ana baba ile çocuklar arasındaki şahsi münasebetlere dair gereken tedbirlerini alır. Ana ve babanın başkası ile evlenmesi başka bir yere gitmesi ölümü gibi bir halin doğmasında hakim resen ana ve babadan birinin talebi üzerine olayın gerektirdiği tedbirleri...
Velayet Hakkının Kötüye Kullanılması, Çocuk sahibi eşlerin boşanma davalarında çocuğun velayetinin kimde kalacağı en can sıkıcı konu başlıklarından bir tanesidir. Mahkemenin, çocuğun velayeti yönünde verdiği karar, velayeti kazanan eşe bir takım görevler ve sorumluluklar yükler. Velayet görevi, anne ya da babanın velayeti altındaki çocukların, iyi ahlak sahibi, dürüst, kötü alışkanlıklardan uzak, bir eğitim sağlanacağının teminatıdır.

Velayetin kötüye kullanılmasına bir örnek 

Velayet kararı verilirken hakimler, çocukların geleceği dönük yararını her zaman ön planda tutar. Ancak son günlerde velayetin kötüye kullanılması bakımından örnek teşkil edecek bir olay medya organlarına yansımış ve kamuoyunda büyük yankı bulmuştu. Bursa'da yaşanan olayda boşanmış ve velayeti anneye verilmiş bir çocuğun adeta bir mal gibi icra memurları ile anne baba arasında götürülüp getirilmesini gündeme getirmişti. Annesinin, mahkeme kararına rağmen çocuğunu kendisine göstermemesinden şikayetçi olan baba tek çare olarak kanunlara göre icra yoluna başvurmuştu. Velayet ve Nafaka DavasıAyda iki kez çocuğunu görme hakkı olan baba, velayetini kötüye kullandığı iddiasıyla her ay 600 TL ödeyerek icra memurları eşliğinde çocuğunu görebiliyordu. Yine icra memurları eşliğinde yapılan bir ziyaret neticesinde kız çocuğu babasından ayrılmak istememiş, ancak icra memurları çocuğu zorla babasından koparmaya çalışırken yaşanan duygusal anlar tüm Türkiye'nin yüreğini dağlamıştı. Bu görüntüler mevcut yasal düzenlemenin eksikliklerini gözler önüne sermiş, hukukçular bu eksikliğin ve yanlışlığın düzeltilmesi konusunda hemfikir olmuştu. Boşanma sonrasında velayeti kazanan taraf, velayeti kötüye kullanır ve çocuğunu göstermezse, çocuk bir mal muamelesi görerek icra işlemi yapılması gerekiyor. İcra süreci de ayda 600 TL gibi bir maliyeti olduğu düşünüldüğünde, ekonomik olarak bu bedeli ödeyemeyen bireylerin velayetin kötüye kullanılmasına rağmen eli kolu bağlanmış oluyor. Mağdur edilen taraf, yaşadığı mağduriyetin yanı sıra icra işlemlerinde maddi yükümlüğü karşılamak zorunda kalarak bir mağduriyet daha yaşıyor. Hukukçular yeni bir düzenleme bekliyor İşin en dramatik boyutu ise, anne ya da baba fark etmeksizin velayetin kötüye kullanıldığı bu gibi durumlarda çocuklar daha travmatik süreçlerle karşı karşıya kalıyor. Velayet davalarında önceliğin her zaman çocukların korunması olduğu düşünüldüğünde bu uygulamayla ilgili yeni düzenleme bekleniyor.

Bu haber toplam 321 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara