Atla

Alacağın Temliki Nasıl Yapılır


Alacağın Temliki Nasıl Yapılır

Alacağın Temliki Nasıl Yapılır

Alacağın Temliki Nasıl Yapılır

Yapılacak alacak temliki yazılı bir şekilde sözleşme olarak yapılmalıdır. Sözleşmede alacağını temlik eden kişinin imzası bulunmalıdır. Alacağın temliki yapılması konusunda tarafların arasında kanun veya sözleşme hukuku uyarınca bir yasağın olmaması gerekmektedir. Yapılacak sözleşmede tüm ifadelerin açık ve net olması ile alacağı temlik eden kişinin bu konudaki ifadeleri net olmalıdır. Yapılacak olan alacağın temliki sözleşmesi bir hukuki sözleşme olduğu için yasalara, genel ahlaka, kamu düzenine ve kişi haklarına uygun şekilde düzenlenmelidir. Yapılacak sözleşmede bu konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple sözleşmelerin düzenlenmesinde yasaları bilir şekilde hareket etmek gerekmektedir. Yapılacak alacağın temlikinde her türlü alacak temlik edilebilmektedir. Bu konuda alacağın sınıfı ve türü önem taşımamaktadır. Hukuk kurallarına ve kamu düzenine uygunsuz olmayacak tüm alacakların temlik edilmesi mümkün olabilmektedir. Yapılacak temlik işleminde alacağın bölünebilmesi durumunda bir kısmının temlik edilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu şekilde alacağın bir kısmının 3. bir kişiye devredilmesi mümkün olabilmektedir. Bu durum için alacağın bölünebilir olması ve bunun genel hukuk kurallarına uygun olması gerekmektedir.

Bir alacağın temliki konusunda bunun sorunsuz olarak yapılabilmesi için temlik eden kişinin bu alacakta tasarruf hakkının olması gerekmektedir. Bu hakkı elinde bulunduran kişi alacağın temlikini yapabilmektedir. Bunun yanında alacağın temliki için ortaya çıkan bir alacak yanında sonradan ortaya çıkacak bir alacakta temlik edilebilmektedir. Alacağın temlikinin yapıldığı dönemde bir alacağın ortaya çıkmamış olması durumunda ileride bu konuda bir alacağın ortaya çıkması konusunda bir temlik yapılmasını mümkün hale getirmektedir. Yapılacak bu temlik alacağın temliki vaadi olarak isimlendirilmektedir. Bu şekilde ileride doğacak bir alacağın önceden bir başkasına temlik edilmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yanında temlikin yasaklanması durumları da mümkün olabilmektedir. Yapılacak sözleşmeler ile bir temlikin bir başkasına yasaklanması mümkün olabilmektedir.

Alacağın temlikinde yasaklı alacaklar olabilmektedir. Örneğin bir kira sözleşmesinde aksi bir durum belirtilmediği sürece kirada oturtulan evin içerisinde başka bir kiracı alınamamaktadır. Bu şekilde alacağın temliki konusunda bir yasaklama getirilmiş olmaktadır. Alacağın temliki konusunda bir borçlunun alacağının temlik edildiğini öğrendiği zaman tüm yasal haklarını yeni alacaklıya sunması gerekmektedir. Bir itiraz veya düzenleme konusundaki tüm işlemlerde alacağın yeni sahibi bu konuda taraf olmaktadır.

Alacakların temliki konusunda tüm alacak türleri temlik edilebilmektedir. Yapılacak temlik işlemi bir sözleşme ile yazılı olarak yapılmaktadır. Alacağını temlik eden taraf bu sözleşmeye imza atmak zorundadır. Alacağın temlikinde tüm alacağın temlik edilmesi yanında belirli bir kısmının da temlik edilmesi mümkün olabilmektedir. Alacağın temliki konusunda yapılacak sözleşme ve içeriği genel hukuk ve kamu düzeni ile kişisel haklara uygun olacak düzenlenmelidir. Yapılacak temlik işleminde borçlunun rızasının aranmasına gerek yoktur. Borçlu durumu öğrendiği andan itibaren alacağı konusunda yeni alacaklı ile muhatap olacaktır. Tüm yasal süreçleri yeni alacaklı ile yürütecektir.

Alacağın Temliki Nedir?

Alacağı olan kişinin bu alacağını bir başkasına devretme işlemi için yapılan sözleşme uyarınca alacağın alacağı devralan kişiye geçirilmesi işlemine alacağın temliki denmektedir. Yapılacak bu sözleşme ile başka birine devredilen alacak çok farklı türlerde olabilmektedir. Bu durumda alacağın hakkının ortaya çıkmış olması veya daha alacak hakkının ortaya çıkmamış olması durumlarının da temlik işlemi yapılabilmektedir. Aynı şekilde temlik edilecek olan alacağın tamamı olabileceği gibi bir kısmı da olabilmektedir.

Alacağın Temliki Nasıl Olur?

Temlik kelimesinin sözlük anlamı bir hakkın bir başkasına, 3. bir kişiye devredilmesi anlamına gelmektedir. Alacağın temliki denildiğinde ise bu durum yasalarımızda yer aldığı şekli ile alacaklı ile 3. bir kişi ile anlaşarak yapılan ve tek tarafa bir kazandırıcı olan bir sözleşme olmaktadır. Alacağın temliki ivazlı veya ivazsız yapılabilmektedir. Alacağın temliki şekle bağlı yapılmaktadır ve bu konuda borçlunun rızası aranmaksızın yapılmaktadır. Yapılacak alacağın temliki yazılı bir şekilde yapılmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak