Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz

Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz
Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz Mirasın reddi demek aslında adından da anlaşıldığı üzere mirasçıların mirası reddetmesi demektir. Murisin ( ölen ve miras bırakan kişi ) , bıraktığı mirastan fazla borcu varsa, mirasçılar bu borçlardan sorumlu olmak istemezler. Bu nedenle de mirası reddetme haklarına sahiptirler. Medeni Kanun’un 605. maddesinde bu durum açıkça...
Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz, Mirasın reddi demek aslında adından da anlaşıldığı üzere mirasçıların mirası reddetmesi demektir. Murisin ( ölen ve miras bırakan kişi ) , bıraktığı mirastan fazla borcu varsa, mirasçılar bu borçlardan sorumlu olmak istemezler. Bu nedenle de mirası reddetme haklarına sahiptirler. Medeni Kanun’un 605. maddesinde bu durum açıkça ortaya konulmuştur. Yasal olan ve atanmış olan mirasçılar, miras reddi hakkına sahiptirler. Bununla birlikte murisin öldüğü tarihte, ödeme yetisine sahip olmadığı, borç batağında olduğu açıkça belli ise veya resmen tespiti söz konusu olmuşsa mirasçılar mirası reddetmiş sayılmaktadır. Reddi miras, ölümden sonraki hakları asla etkilemez. Mesela yetim aylığı, ölen kişiye değil kalan kişiye ait bir hak olmaktadır. Reddi miras yapılmış olması, borçlardan hemen kurtulma anlamı taşımaz. Sizlere belgeler ulaşır ve bu belgelerin içeriğine göre gerekli itirazlar yapılmalıdır. Bu itirazlarda zaman anlamında değişiklikler söz konusu olmuştur. Daha önce yapılabilecek olan itirazlar için süre sınırı yoktu. 12 Hukuk Dairesi, borçlu taraf reddi miras halindeyken süresiz olarak şikayette bulunabilir şeklinde karar vermekteydi. Fakat daha sonrasında değerlendirmeyi şikayete değil süreye göre yapmaya karar verdi. Bu nedenle itirazla süreye göre değerlendirilecektir. Size gelen belgelerin niteliğine göre, gereken sürelerde dönüş yapılması gereklidir. İlamsız ödeme emri ve kambiyo takibi için yedi gün, ilamlı takip için de yedi gün süreli itiraz söz konusu olmaktadır. Gelen belgelere ve o belgelere uygun sürelere göre itirazda bulunmanız gerekir.

Mirasın Reddi Yapanın Mirasçılarının Durumu Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz

Reddi miras yapıldığı zaman, mirası reddetmiş olan mirasçının, mirasçılık ile ilgili hakları son bulur. Sadece mirası reddeden kişiye ait sorumluluklar söz konusudur. Mirasın reddi durumunda, farklı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Ret durumunda mirasçı kişinin yasal veya atanmış mirasçı olması durumu sonuçları etkilemektedir. Aynı zamanda mirası reddeden mirasçı sayısı ve buna benzer koşullar değişik sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Yasal mirasçı olan kişilerden biri mirası reddederse, miras açıldığı zaman hiç hakkı kalmaz. Sanki bu kişi sağ değilmiş gibi, her şey hak sahiplerine geçer. Miras açıldığı zaman bu kişi ile ilgili hak veya sorumluluk söz konusu değildir. Bu kişi yok sayılır ve her şey miras ile ilgili hak sahiplerine geçmektedir. Mirası red eden mirasçılara yapılan icra takibine süresinde itiraz edilmesi gerekmektedir. (Mirasın Reddi İcra Takibine İtiraz)

Bu haber toplam 670 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara