Nafaka Avukatı Ankara! Nafaka Ceza Davası - Nafakanın Artırılması - Nafakanın İndirilmesi

Nafaka Avukatı Ankara! Nafaka Ceza Davası - Nafakanın Artırılması - Nafakanın İndirilmesi
Boşanmaya ya da Ayrılık kararı aldınız ya da boşanma davası sonuçlandı mı? Gerek Boşanma dava öncesi, gerekse boşanma davası sonra aile mahkemelerinde davalara konu olan nafaka ve Nafaka davası açarak nafaka kaldırılır mı veya nafaka davası ile nafakanın

Nafaka Avukatı - Nafaka Davaları Ankara Nedir? Boşanmaya ya da Ayrılık kararı aldınız ya da boşanma davası sonuçlandı mı? Gerek Boşanma dava öncesi, gerekse boşanma davası sonra aile mahkemelerinde davalara konu olan nafaka ve bakım desteğinin nasıl veya ne kadar olacağını biliyor musunuz?

Nafaka Davasının Açılmasını Gerektiren Haller Nelerdir? Nafaka miktarına aile mahkemesinde boşanma davasına bakan hakim hakkaniyet çerçevesinde eşlerin ekonomik durumlarını göz önüne alarak karar vermektedir.

Nafaka talebi mahkeme sonunda karara bağlanabileceği gibi dava devam ederken de tedbir nafakası şeklinde de hükmolunabilmektedir. Boşanma davasından sonra nafaka davasının açılması ise;

  • Nafakanın kaldırılması,
  • Nafakanın düşürülmesi,
  • Nafakanın artırılması
  • Nafaka Ceza Davası

Şeklinde olabilmektedir. Değişen maddi koşullar, çocukların velayet durumu, yeniden evlenme gibi birçok faktör nafaka davasının açılmasına etki etmektedir. Nafaka davası açılması bizzat mahkemeye dilekçe vererek olabileceği gibi avukat tutarak da nafaka davası açılabilir.

nafaka-davasi-avukati-ankara.jpg

Nafaka Davası Avukatı Ücreti Nedir Nafaka davalarında avukatlık ücretinin ne kadar olacağı nafaka davası açacaklar tarafından oldukça merak edilmektedir. Evlilik birlikteliğinin sonuçlanmasının hukuki sonuçlarından olan nafaka, hem maddi durumu yerinde olmayan boşanan eşin geçiminin sağlanması hem de velayete sahip eşin bakmakla yükümlü olduğu çocuk veya çocuklarının bakım, geçim ve hayatlarının idame edilmesini kapsayacak şekilde boşanma ile birlikte karar verilmektedir.

Nafaka davası avukatı ücreti ne kadar konusunda boşanma davasında talep edilen avukatlık ücreti ile boşanma sonrasında nafaka sebebiyle açılan davalar farklılık arz etmektedir. Boşanma davalarında nafaka talep edilmesi halinde anlaşmalı boşanmalarda 19.700,00 TL çekişmeli boşanma davalarında ise 2024 yılında 30.500,00 TL olarak avukatlık ücret tarifesi söz konusudur. Nafaka davasını ayrı açılması halinde ücrette farklılık göstermektedir.

Nafaka Davasında Avukatı Ücreti boşanma davalarından sonra en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Boşanmayla birlikte verilen nafaka kararlarında eşlerin ekonomik durumları, velayete sahip çocukların iyi imkanlara sahip olmaları hakkaniyet çerçevesinde mahkeme tarafından belirlenmektedir.

Nafaka davası boşanmalardan sonra nafakanın arttırılması, nafakanın kaldırılması veya nafakanın düşürülmesi amacıyla aile mahkemelerine açılmaktadır. 2024 yılı nafaka davası avukatlık ücretleri 17.900,00 TL’den az olmamak üzere dava tutarının %15’i olarak belirlenmiştir. Bu tutar öngörülen bir tutar olmakla birlikte avukatlarla yüz yüze görüşülerek nafaka davasında avukatlık ücreti anlaşarak kararlaştırılabilir.

ankara-nafaka-avukati.jpg

Nafaka Davaları Ankara

Nafaka konusunun yakın akrabalar yani anne, baba ve kardeşler de isteyebileceği konusu hakkında bilgiye mi ihtiyacınız var. Ya da 18 yaşını bitirdiniz ama Eğitim ve öğretiminiz devam ediyor, nafaka hakkında bilgi sorabilirsiniz.

Nafaka davası açarak nafaka kaldırılır mı veya nafaka davası ile nafakanın yükseltilmesi mümkün mü? Nafaka bağlandı ama ödenmiyor, haklarınız nedir, nafakanın icra takibi ile alınması nasıl olur. Daha önemlisi nafakanın ödenmemesi halinde ceza davası açılır mı, açılırsa nafaka ödememe suçu ve cezası nedir.

Bu sorular doğrultusunda nafaka hakkınız, miktarı ve ödeme konusunda detaylarını öğrenebilirsiniz. Nafaka talepleriniz hakkında Avukat ve danışmanlık ile çocuğunuza, eşinize ya da anne-babanızın ne kadar nafaka alacağı veya ödeneceğine dair bir fikir verir.

Nafaka Avukatı - Nafaka Davaları Ankara

Avukatınız, eşinize, eski eşinize veya çocuklar için nafaka talebinde bulunup bulunmadığınızı ve hangi ölçüde aile mahkemesince belirlendiği, belirlenen nafakanın hangi durumlarda nasıl dava açılarak kaldırılacağı, nafaka ödenmiyorsa bu konu hakkında hukuki sürecin nasıl başlatılacağı konusunda size yol haritası çıkarabilir.

Avukatınızı, sizin, eşinizin ve çocuklarınızın aylık gelir ve masrafları ile mevcut varlık ve gayrimenkul hakkında bilgilendirilmelidir. Ayrıca varlık ve aylık gelir ve giderlerine ilişkin bakım bilgileri için iddiaların incelenmesi aile ve çocukların yer aldığı nüfus kayıt bilgisi veya örneğine ihtiyaç duyar.

Nafakaya ilişkin hakların incelenmesi için, avukatınız, gelir, mal varlığı ve aile koşulları ile ilgili geniş bilgiye istemektedir. Bu bilgilerde ki amaç ekonomik araştırmaya hazırlık ve bilirkişinin nafaka miktarının hesaplanmasında önemli doneleri olacaktır.

Nafaka Avukatı - Nafaka Davaları Ankara Avukat Ve Danışmanlık

Danışmanlık hizmeti görüşme süresi 1 ve 2 saattir. Bu süre içerisinde yukarıda anlatılan detaylar ile bilgilendirme ve tavsiye ile boşanma süreci bilgi sahibi olacaksınız. Bunun yanı sıra, nafaka hakkında, nafakanın kaldırılması, yükseltilmesi için başka hangi davaların açılması gerektiği, bu davaların masraf ve avukatlık ücretlerinin ne kadar olduğu, hakkında geniş bilgi sahibi olacaksınız.

Nafaka konusu, bakım taleplerinin hangi miktarlarda mevcut olduğunu incelemeyi içerir. Taleplere karşı uygulama veya savunma danışmanlık dışında avukatlık hizmeti içinde yer almaktadır.

Avukatınız diğer eşe, çocuklara için açılacak nafaka davalarında yetkilendirmek için noter verilen avukat genel vekalet ile anlaşma sağlayabilirsiniz. Danışmanlık doğrultusunda Ankara Barosunun belirlediği fiyat tarifesi doğrultusunda dilerseniz avukatlık hizmeti ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

nafaka-avukatlari-ankara.jpg

Nafaka Avukatı - Nafaka Davaları Ankara Merak Edilen Konular

Türk Medeni hukukunda boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan boşanmış eşe, hayatını ettirmesini sağlayabilmek için diğer eski eşten ekonomik ve mali gücü oranında belirli bir süre sınırı olmadan nafaka talep etme hakkı tanımıştır.

Nafaka gerek boşanma davası öncesi ve sonrası birçok davaya konu olduğundan dolayı gündem konusunda hep sıcaklığını korumaktadır. Nafakanın boşanmış eşler arasında hep sorun olması nedeniyle hukuk içerisinde nafaka davası nafaka düzenlenmesi ile çözüleceği düşünülmektedir. Bu sebeple eşlerin nafaka düzenlemesi ne zaman olacağı veya yapılacağı merak edilmektedir.

Boşanma davasında boşanan eşlerin geçim sıkıntısı çekmemek veya çocukların bakımında önemli unsur olmaması nedeniyle, nafaka hangi durumlarda ödenir, nafaka kimlere verilir, nafaka nasıl hesaplanır.

Nafaka nasıl tahsil edilir, nafaka ne kadar olur, nafaka ve tazminat neye göre belirlenir, çocuğa nafaka ne kadar bağlanır ve nafaka çocuğa kaç yaşına kadar ödenir gibi sorular hep cevabı aranmış ve merak edilmiştir.

Nafaka Avukatı - Nafaka Uyarlama Davaları Ankara

Nafaka Davaları denildiğinde, nafaka indirim davası, nafaka uyarlama davası, nafaka iptali davası, nafaka artırım davası aklımıza gelmektedir.

Nafakanın ödenmesi konusu ise nafaka ödendiğinin ispatı konusunda ortaya çıkmaktadır. Eşlerin nafaka elden ödenir mi, nafaka parası nereden alınır soruları ise ilerde nafaka nedeniyle icra takibine muhatap olmamak için sorulmaktadır.

Nafaka alacağı için icra takibi ile nafaka emekli maaşından kesilir mi, nafaka borcuna itiraz, nafaka icra takibine itiraz, nafaka maaş haczi talebi, birikmiş nafaka alacağı gibi hukuki süreçte geçen kelimeler icra aşamasında ortaya çıkmaktadır. Nafaka ödenmezse ne olur sorusunun cevabı ise ceza davası ile karşı karşıya kalacağınızın bir belirtisidir.

Nafaka borcu ödememe suçu, nafaka şikayeti nereye yapılır konusunun tespiti ile nafaka ceza dilekçesi hazırlanarak, nafaka ceza davası açılır.

Nafakada ceza nafaka ödememe şikayet hakkının kullanılması ile başlanılır. Ceza davası nafaka şikayet süresi de yapılmış ise nafaka 3 ay hapis cezası alması muhtemeldir.

Nafakanın artırılması davası, nafaka artırım dava dilekçesi ile açmadan önce avukat ve danışmalık ile sürece başlanılmalı, nafaka Yargıtay kararları ile bilgi edinilmelidir. Nafaka artırım davasında ıslah ise bilirkişi raporu sonrası yapılmaktadır.

nafaka-avukati-ankara.jpg

Nafaka Avukatı - Nafakanın Kaldırılması Davaları Ankara

Nafakanın kaldırılması veya nafaka nasıl kesilir sorusu ise nafakanın kaldırılması şartları maddeler halinde incelenmelidir. Kadın veya kocadan herhangi biri boşanmayı gerçekleştirmek için, bilerek ve isteyerek ekonomik gücünün üstünde bir sorumluluğu alır. Diğer tarafın ekonomik durumunun iyi olduğunu ve yaşamak için nafakaya ihtiyacı duymadığını bilen eş, boşandıktan sonra ekonomik gücünün yeterli olmadığı veya boşandığı eşin yoksulluğunun ortadan kalktığı ya nafakaya ihtiyacı olmadığı iddiasıyla dava açabilir.

Nafaka cevap dilekçesi örneği, nafaka evlenince kesilir mi, nafaka düşürme davası nasıl açılır sorusu danışmanlık konusu içinde yer almaktadır. Çünkü nafaka davasının ret olması halinde karşı Avukat ücreti ödemek durumda kalabilirsiniz.

Bu sebepler nafaka avukat Ankara ile arama yapabilirsiniz ve avukatlık sürecini başlatmak talep ve savunmalarınızın mahkemeye bildirilmesi sürecinde avukatlık desteğini nafaka için vekaletname vererek başlatabilirsiniz.

Ankara Nafaka Avukatı İletişim Bilgileri

✅ Avukat Arabulucu İlkay Uyar Kaba

✅ Telefon: 0312 229 25 05 - +90-545-229-2505

✅ Adres: Eti Mahallesi Strazburg Cad. 10/9 Çankaya/Ankara

✅ Mail: [email protected]

✅ Hizmet Alanları: Aile Hukuku, Arabulucu, Uzlaşma, Nafaka Ceza Davası - Nafakanın Artırılması - Nafakanın İndirilmesi, Sözleşmeler, Dilekçeler

Bu haber toplam 556 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara