Çocuğun Velayetinde Yargıtay’dan Emsal Karar

Çocuğun Velayetinde Yargıtay’dan Emsal Karar
Çocuğun Velayetinde Yargıtay’dan Emsal Karar, Yargıtay'dan emsal karar, Yargıtay'dan emsal 'velayet' kararı, Yargıtay'dan Velayet Konusunda 'Emsal' Karar

Çocuğun Velayetinde Yargıtay’dan Emsal Karar. Kadının sadakatsizliği gerekçesiyle boşanmış olan çiftin çocuklarının velayeti, Yerel Mahkeme tarafından babaya verildi.

Bu kararın verilmesinde etkili olan, “annenin sahip olduğu yaşam tarzının, çocukların ahlaki ve fikri gelişiminde olumsuz etkisi olacağı” hükmü Yargıtay Mahkemesi tarafından bozuldu.

Boşanma davalarında yaşanan çocukların velayeti konusunda emsal niteliğinde bir karar ortaya çıktı.Yargıtay tarafından verilen karara göre, kadının sadakatsizliği ile sonuçlanan bir davada çocukların velayeti baba yerine annede kaldı.

Davaya konu olan olay Erzurum’da yaşandı. Koca karısının kendisini aldattığını öğrenince soluğu mahkemede aldı. Açılan boşanma davasında eşinin yapmış olduğu bu sadakatsiz davranışın neticesinde eşinin kusurlu olduğunu belirterek çocukların velayetinin kendisine verilmesini talep etti.

Davayla ilgilenen Erzurum 2. Aile Mahkemesi, kadının sadakatsiz davranışının sabit olduğuna hükmederek bu kusurlu davranış neticesinde çiftin boşanmalarına karar verdi. Buna istinaden çocukların velayetini de babaya bıraktı.

Yerel Mahkeme’nin bu kararı vermesinde, “annenin evliliği devam etmekte iken, eşine karşı sadakatsiz davranışlarda bulunduğu ve bu davranışların bir sonucu olarak çocuklarının bedenen, fikren ve ahlaki açıdan gelişiminde olumsuz etkiler gösterebileceği” gerekçesi etkili oldu. Bu kararın ardından davalı kadın temyize gitti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Kararı Bozdu

Davanın taşındığı Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Yerel Mahkemenin verdiği kararı bozarak velayetin çocukların annesine verilmesine hükmetti. Yargıtay’ın bu kararı alma sırasında, çiftin 12 ve 9 yaşındaki çocuklarının anneleriyle birlikte kalma talebinde bulunmalarına rağmen yerel mahkeme tarafından belirli sebepler gösterilerek velayetin babaya verildiğine dikkat çekildi.

Velayet Düzenlemesinde Temel İlke İncelendi

Boşanma davalarında çocukların velayeti konusunda dikkate alınması gereken temel ilkenin “çocuğun üstün yararı” olduğunu hatırlatan Yargıtay Mahkemesi, ana babanın boşanmaya sebebiyet veren kusurları, ahlaki değer yargıları, sosyal statüleri gibi konuların çocuğun üstün yararı ilkesine olumsuz bir etkisi olmadığı belirtildi. Buna göre çocukla anne ve baba yararının çatışması durumunda temel alınan üstünlüğün çocuğun yararına alınması gerekçe gösterildi.

Çocuğun Velayetinde Yargıtay’dan Emsal Karar

Davada toplanan deliller neticesinde yargılama sonucu olarak, “annenin çocuklara yönelik olumsuz bir tutumunun olmadığı ve annenin velayet görevini yerine getirmede bir problem görülmediğinin yanı sıra görüşlerini açıklamakta belirli olgunluğa erişen çocukların da anne ile birlikte kalmak istemeleri” sebepleriyle Yerel Mahkeme’nin vermiş olduğu karar bozuldu. Emsal niteliğindeki bu karar ile çocukların velayeti anneye bırakıldı.

Bu haber toplam 433 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara