İcraya Nasıl Verilir?

İcraya Nasıl Verilir?
İcraya Nasıl Verilir? | Halk arasında kısaltılarak icra olarak tanımlanan hukuki durum İcra takibidir. İcra takibi herhangi bir nedenle oluşmuş belgeye dayalı bir borcun, alacaklısının yasal prosedüre başvurarak tahsil etmek istemesi amacıyla İcra Müdürlüklerine başvurması olarak açıklanır. Alacaklı alacağı olduğunu belgeleyen belgenin türüne göre farklı icra...
Halk arasında kısaltılarak icra olarak tanımlanan hukuki durum İcra takibidir. İcra takibi herhangi bir nedenle oluşmuş belgeye dayalı bir borcun, alacaklısının yasal prosedüre başvurarak tahsil etmek istemesi amacıyla İcra Müdürlüklerine başvurması olarak açıklanır. İcraya Nasıl Verilir? Alacaklı alacağı olduğunu belgeleyen belgenin türüne göre farklı icra türlerinden birinin başlatılması için İcra Müdürlüklerine başvurur. Gerekli belgelerin hazır olması durumunda İcra Müdürlükleri veya İcra mahkemeleri borçluya borcunu ödemesi için son bir uyarı niteliğinde olan Ödeme Emri' ni resmi olarak gönderir.

İcra Hukukunda Ödeme Emri Nedir? İcraya Nasıl Verilir?

Ödeme emri borçlunun borcu, borcun hangi nedenlere dayalı olduğu, ne kadar olduğu, asıl borcun dışında hukuki süreç nedeniyle oluşan ve borçlu tarafından ödenmesi gereken masraflar ile birlikte, borcun tamamının 7 gün içerisinde ödenmesinin gerektiği tebliğ edilir. Bu ödeme emri, borçluya yasal olarak yapılan son bir uyarıdır ve icra takibinin türüne göre 5 veya 7 gün içerisinde borçlunun itiraz edebilme hakkı bulunur. İlamsız icra takiplerinde ödeme emrine 7 gün içerisinde yapılmayan itiraz, aynı zamanda ilamsız icra takibinin de kesinleşmesine neden olur. İlamsız icra takiplerinde borçlunun borcun itiraz ettiği kısmı veya tamamına yaptığı itiraz, aynı zamanda takibinde durdurulmasını sağlar. Alacaklının bu itirazın haksız olduğunu 1 yıl içerisinde genel veya İcra mahkemelerinde açacakları bir davada ispatlaması halinde icra takibi yeniden başlayabilir. İlamsız icra takiplerinde borçlu borcun tamamına veya bir kısmına itiraz edebilir. İtiraz edilen kısım için icra takibi, itirazın arkasından durur. İcraya Nasıl Verilir?

İcra Takibi Yapılırken Avukatın Önemi

İcra İflas Hukuku usul ve işlerlik anlamında karmaşık bir yapıya sahiptir. Gelinen son durumla alakalı olarak hem alacaklıya ve hem de borçluya tanınan karşılıklı haklar, İcra takiplerinin de her iki taraf açısından zorlaşmasına sebep olur. Normal koşullarda avukatlar aracılığıyla icra takibi başlatılabildiği gibi, doğrudan kişiler tarafından da icra takibi başlatılabilir. Bununla birlikte herhangi bir borcun tahsilinin istenilen şekilde sağlanabilmesi veya haksız yere talep edilen bir borçtan başarıyla kurtulabilmek için, bu alanda uzmanlaşmış olan, usul ve hukuk konusunda birikim ve deneyim sahibi avukatlara başvurmak önemli bir avantajdır. Özellikle usul ve yöntem yönünden yapılan yanlışlıklar, İcra takiplerinin borçlu ve alacaklı taraflar açısından uzun sürebilen ve sonucu istenen şekilde bitmeyen işlemler haline dönüşebilirler. Bir alacaklının alacağını en hızlı ve zarara uğramadan tahsil edebilmesi ve yanı sıra haksız bir borç talebiyle karşılaşmış borçlunun kolay ve hızlı bir şekilde borçlu olmadığını ispatlaması için doğru, yöntemli ve usulüne uygun bir hukuki sürecin işletilmesi gerekir. Çoğu aşamada yapılan çeşitli yanlışlıklar, avukatsız yapılan bu türlü işlemler için kaçınılmaz bir hal alır. Geniş bir külliyata ve yanı sıra karmaşık usullere sahip İcra İflas Hukuku' na bağlı İcra takiplerinde istenilen sonuçlara ulaşabilmek, bu alanda deneyim sahibi avukatlar aracılığıyla çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Makalemiz bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Diğer icra hukuku ile ilgili makaleler için Ankara avukat sayfasınız ziyaret edebilirsiniz. İcraya Nasıl Verilir?

Bu haber toplam 557 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara