Atla

İmza İncelemesi Nasıl Yapılır


İmza İncelemesi Nasıl Yapılır

İmza İncelemesi Nasıl Yapılır

İmza İncelemesi Nasıl Yapılır?

Üzerinde yer alan metnin o kişi tarafından farkında olunduğunun kabulünün yapıldığını, onaylandığını, neticelerinden doğan ve sahibini alacak, borç veya taahhüt altına alan ayırt edici nitelikte bir işaret olan imza.

Bu özelliği çerçevesinde de hukuki dünyada son derece ciddi seviyede önem ve değer taşımaktadır. İnkar edilmesi, hangi bireye ait olduğunun tespit edilememesi ya da yanlış tespit edilmesi halinde maddi manevi telafisi olanaksız olan zararlar ile karşı karşıya kalınmasına neden olur.

Günümüz dünyasında uzmanlar tarafından imza incelemesi için genel olarak şüphelere düşmekte, birbirine zıt raporlar oluşturmakta ve imzanın ne olduğu. Ne şekilde atılması gerektiği ile ilgili söz konusu hukuki düzenlemelere karşın, yerleşmiş bir tatbikat bulunmadığına sağlıklı neticeler elde edilemiyor.

Problemin hangi sebep dolayısı ile meydana geldiği ve nasıl hareket edilmesi gerektiği. Hukuki düzenlemelerin neler olduğu ile ilgili olarak bir çalışma gerçekleştirmekte hukuki bir zorunluluk taşımaktadır.

Bu kapsamda da günümüzde kurumsal dünyada doğru ve sorunsuz bir işleyişin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka imza nedir ve nasıl atılır gibi konularda detaylı bilgi sahibi olunması gerekiyor. Her bireyin kullanacakları kişisel imzalarında mutlaka belirli bir standardı yakalayabilme şansına sahip olunuyor.

İmza İncelemesi İçin Esas Alınacak İmza Örnekleri

Günümüzde gerçekleştirilecek imza incelemesi uygulamalarında karşı karşıya kalınan zorluklardan bir tanesi de karşılaştırmayı esas alacak örneklerin özellik ve yapısından kaynaklanır.

Mahkemeler tarafından gönderimi gerçekleştirilen karşılaştırma imzası genel olarak ya mevcudiyet yönünden düşük seviyede ya da mukayese yapılması açısından elverişliliğe sahip olmaması sorunu ortaya çıkmaktadır.

Yazı ve imza incelemelerinde mevcut örneklerin yeterli sayıda ve inceleme açısından elverişli özellikte bulunması isabetli bilirkişi raporunun hazırlanmasını mümkün olan en önemli etkenlerin başında geliyor.

Bu çerçevede de imza incelemeleri;

*Örnek imzalar sayısal yönden ne kadar çok ise karşılaştırmanın yüksek oranda başarılı ve sağlıklı olması açısından büyük bir etken sağlıyor. Çünkü kişiye ait karakteristik detayların tespit edilebilmesi açısından o bireye ait çok sayıda imza örneğinin değerlendirilmesi gerekliliği bulunur.

*İmzanın hem standart normdaki alternatifleri hem de değişimine neden olabilecek, yer. Araçlar, fiziki ve ruhsal etkenler ve zaman koşulları sebebi ile imzaların incelemelerinin yapılması gerekir. İmzanın atıldığı done ve diğer tüm etkenlere bire bir uyum sağlayacak örneklerin alınması bu sebeple büyük bir önem taşımaktadır.

çekte imzaya itiraz nereye yapılır

*Günümüz dünyasında gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde zamanla sahibinin de farkına varamayacağı doğal bir değişime uğradığını gösteriyor. Özellikle de imzanın atan zaman içerisinde olgunlaştığını ve detaylarını yitirerek hem yeni eklemelerin hem de boyut değişimlerinin gözlemlendiği de belirtiliyor.

*İmza incelemeleri için alınan örnek imzaların mutlaka fotokopi gibi kopya parçalardan oluşmaması gerekmektedir. Yazı ve imza incelemelerindeki temel noktalardan birisi incelenecek yazı veya imzayı ihtiva etmekte olan belgenin gerçeğine erişim olanaksız olduğu durumlarda kaliteli bir fotokopi üzerinden mukayesenin gerçekleştirilmesi sağlanır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Sözleşmeye sonradan eklenen ve tahrif edilen kısımlar bulunup bulunmadığı hususlarında ilgililerin imza ve yazı örnekleri de temin edilerek bilirkişi raporu alınması, yine tanık .... ..Tic.San.Ltd.Şti'nin çalındığı iddia edilen diğer çekleri ile ilgili hakkında başka dava bulunup bulunmadığının araştırılması,

Sonrasında deliller bir bütün olarak değerlendirilip sanıkların hukuki durumlarının takdir ve tayini gerekirken savunma hakkının kısıtlanması suretiyle eksik inceleme, soruşturma ve yetersiz gerekçelerle hüküm kurulması,

Ayrıca müşteki A.... San.Tic.A.Ş. yetkili temsilcisinin katılma talebi bulunduğu halde bu yönde olumlu veya olumsuz bir karar verilmemesine rağmen gerekçeli karar başlığında adı geçen şirketin katılan sıfatıyla yer verilmesi usul ve kanuna aykırı olduğu anlaşıldığından, istinaf itirazları bu nedenlerle yerinde görülmekle, 5271 sayılı CMK'nın 280/1-d ve 289/1-g-h madde ve fıkraları gereğince hükmün bozulmasına karar verilmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak