Atla

İmza İncelemesi Nasıl Yapılır


İmza İncelemesi Nasıl Yapılır

İmza İncelemesi Nasıl Yapılır

İmza İncelemesi Nasıl Yapılır?

Üzerinde yer alan metnin o kişi tarafından farkında olunduğunun kabulünün yapıldığını, onaylandığını, neticelerinden doğan ve sahibini alacak, borç veya taahhüt altına alan ayırt edici nitelikte bir işaret olan imza. Bu özelliği çerçevesinde de hukuki dünyada son derece ciddi seviyede önem ve değer taşımaktadır. İnkar edilmesi, hangi bireye ait olduğunun tespit edilememesi ya da yanlış tespit edilmesi halinde maddi manevi telafisi olanaksız olan zararlar ile karşı karşıya kalınmasına neden olur.

Günümüz dünyasında uzmanlar tarafından imza incelemesi için genel olarak şüphelere düşmekte, birbirine zıt raporlar oluşturmakta ve imzanın ne olduğu. Ne şekilde atılması gerektiği ile ilgili söz konusu hukuki düzenlemelere karşın, yerleşmiş bir tatbikat bulunmadığına sağlıklı neticeler elde edilemiyor. Problemin hangi sebep dolayısı ile meydana geldiği ve nasıl hareket edilmesi gerektiği. Hukuki düzenlemelerin neler olduğu ile ilgili olarak bir çalışma gerçekleştirmekte hukuki bir zorunluluk taşımaktadır.

Bu kapsamda da günümüzde kurumsal dünyada doğru ve sorunsuz bir işleyişin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka imza nedir ve nasıl atılır gibi konularda detaylı bilgi sahibi olunması gerekiyor. Her bireyin kullanacakları kişisel imzalarında mutlaka belirli bir standardı yakalayabilme şansına sahip olunuyor.

Resmi Belgede Sahtecilik Suçu Zamanaşımı

İmza İncelemesi İçin Esas Alınacak İmza Örnekleri

Günümüzde gerçekleştirilecek imza incelemesi uygulamalarında karşı karşıya kalınan zorluklardan bir tanesi de karşılaştırmayı esas alacak örneklerin özellik ve yapısından kaynaklanır. Mahkemeler tarafından gönderimi gerçekleştirilen karşılaştırma imzası genel olarak ya mevcudiyet yönünden düşük seviyede ya da mukayese yapılması açısından elverişliliğe sahip olmaması sorunu ortaya çıkmaktadır. Yazı ve imza incelemelerinde mevcut örneklerin yeterli sayıda ve inceleme açısından elverişli özellikte bulunması isabetli bilirkişi raporunun hazırlanmasını mümkün olan en önemli etkenlerin başında geliyor. Bu çerçevede de imza incelemeleri;

*Örnek imzalar sayısal yönden ne kadar çok ise karşılaştırmanın yüksek oranda başarılı ve sağlıklı olması açısından büyük bir etken sağlıyor. Çünkü kişiye ait karakteristik detayların tespit edilebilmesi açısından o bireye ait çok sayıda imza örneğinin değerlendirilmesi gerekliliği bulunur.

*İmzanın hem standart normdaki alternatifleri hem de değişimine neden olabilecek, yer. Araçlar, fiziki ve ruhsal etkenler ve zaman koşulları sebebi ile imzaların incelemelerinin yapılması gerekir. İmzanın atıldığı done ve diğer tüm etkenlere bire bir uyum sağlayacak örneklerin alınması bu sebeple büyük bir önem taşımaktadır.

*Günümüz dünyasında gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde zamanla sahibinin de farkına varamayacağı doğal bir değişime uğradığını gösteriyor. Özellikle de imzanın atan zaman içerisinde olgunlaştığını ve detaylarını yitirerek hem yeni eklemelerin hem de boyut değişimlerinin gözlemlendiği de belirtiliyor.

*İmza incelemeleri için alınan örnek imzaların mutlaka fotokopi gibi kopya parçalardan oluşmaması gerekmektedir. Yazı ve imza incelemelerindeki temel noktalardan birisi incelenecek yazı veya imzayı ihtiva etmekte olan belgenin gerçeğine erişim olanaksız olduğu durumlarda kaliteli bir fotokopi üzerinden mukayesenin gerçekleştirilmesi sağlanır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak