Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi

Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi
Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi | Türkiye’de ticari hayatın yeniden düzenlenmesi adına önemli bir yasal düzenleme yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle sözleşmelerden kaynaklanan alacakların tahsil edilememesi durumlarında icra takibi ve ödeme emri oluşturulması süreçleri dijital ortama aktarılıyor...
Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi | Türkiye’de ticari hayatın yeniden düzenlenmesi adına önemli bir yasal düzenleme yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle sözleşmelerden kaynaklanan alacakların tahsil edilememesi durumlarında icra takibi ve ödeme emri oluşturulması süreçleri dijital ortama aktarılıyor. https://youtu.be/eDsUEiwZ840 UYAP üzerindeki Merkezi Takip Sistemi üzerinden alacaklılar kolayca icra emri oluşturup borçlu hakkında sorgulama yapabilecekler. Resmi Gazetede geçtiğimiz günlerde yayımlanarak yürürlüğe giren Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Türkiye'deki milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Yürürlüğe giren yeni kanun, bedeli fatura edilebilen abonelik sözleşmeleri ile tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerle ilgili alacakların icra yolu ile takip edilmesinin koşullarını düzenliyor. 19 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kanun ile artık alacaklılar borçluların mali hak veya alacağını 50 kuruş karşılığında UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) aracılığı ile sorgulayabilecek.

İcra Takibi Emirleri Artık Merkezi Takip Sistemi Üzerinden Girilebilecek

Türkiye'de hukuk sisteminde birçok dosyanın dijital ortamdan takip edilebildiği UYAP bünyesinde kurulacak olan Merkezi Takip Sistemi yeni düzenlemede çok önemli bir yer tutuyor. Yeni kanunla icra takibi başlatmak isteyen alacaklının avukatı UYAP' ta bir takip talebi oluşturacak. Oluşturulan taleple birlikte UYAP tarafından otomatik bir ödeme emri hazırlanacak. Yeni dönemde, eski yöntemlerle icra takibi oluşturulurken tahsil edilen icraya başvurma harcı ve tahsil harcı alacaklıdan alınmayacak. UYAP üzerinden oluşturulan icra takip talebinde sadece Merkezi Takip Sistemi harcı alınacak (Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi).

Alacaklı Borcunu Ödediğinde Sistem Üzerindeki Takip Sona Erecek

Sistem tarafından oluşturulan ödeme emri zarfı yine sistem aracılığı ile PTT'ye yönlendirilecek. Borçluya tebliğ edilen ödeme emri ve beraberindeki harç ve masrafları belirtilen hesap numaralarına ödendiğinde açılan takip dosyası otomatik olarak kapatılacak ve icra takibi sona erecek (Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi). Borcun düzenlemesine için UYAP' ta oluşturulan Merkezi Takip Sistemi kullanıldığı gibi, borçlular yine bu sistem üzerinden borca itiraz da edebilecek. Kendileri hakkında oluşturulan ödeme emirlerine itiraz edilirken elektronik imza kullanılacak.

Borç Ödenmezse Haciz İşlemi Başlatılabilecek

Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi | Eğer UYAP üzerinde oluşturulan icra takibine ve ödeme emrine kendisine ulaşan borçlu, açılan takip dosyasına itiraz etmezse ya da belirlenen sürelerde ödeme yapılmazsa alacaklı tarafından haciz aşaması başlatılabilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte devam eden icra takipleri için Kanun'daki düzenlemeler geçerli olmayacak. Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun'a göre, yeni dönemin en önemli unsuru olan Merkezi Takip Sistemi hususundaki düzenlemeler 1 Haziran 2019 tarihinde uygulanmaya başlanacak.

Alacaklılar Her Bir Sorgulama İçin 50 Kuruş Ödeyecek

Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi | Yeni düzenlemeyle birlikte getirilen yeni düzenlemeye göre, alacaklılar sistem üzerinden borçluya ilişkin sorgulama da yapabilecek. Sorgulama için 50 kuruşluk bir ücret belirlenirken bu miktarın her yıl o yıla ait yeniden değerleme oranında artırılacağı da Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun'un ilgili 10. maddesinde belirtildi. 2019 yılı için belirlenen 50 kuruşluk sorgulama masrafı karşılığında alacaklı dosya safahat bilgileri ile borçlunun mal, hak veya alacağını sorgulayabilecek ya da sorgulanmasını talep edebilecek.

Borçlular Hakkında Sınırlı Bilgi Verilecek, Detay Paylaşılmayacak

Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi Yapılacak olan sorgulamalarda borçlunun mali hak veya alacağı olup olmadığı genel olarak belirtilirken borçlunun durumu hakkında kapsamlı bir bilgi paylaşımında bulunulmayacak. Alacaklı bir dosya üzerinde 50 kuruş ödeyerek sorgulama yaptığı takdirde aynı gün içerisinde aynı dosya üzerindeki 5 sorgusu için bir kez daha ücret ödemeyecek. Kamu idarelerinin yapacağı sorgulamalar için herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Merkezi Takip Sistemi Harcı Peşin Alınacak

Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklı İcra Takibi | Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun sonrasında yapılacak olan tüm takiplerde, Merkezi Takip Sistemi için alınacak olan harç peşin olarak alınacak. Eğer ödeme emri ve icra takibi oluşturulmasının ardından borçlu kişi ödemeyi yapar ve icra takibini sonlandırması durumunda icraya başvurma harcı ve tahsil harcı alınmayacak.

Bu haber toplam 381 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara