Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz
Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz | Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davasının Konusu Boşanma davası tarafların hukuki bir birliktelik olan evlilik birliklerini yine hukuki yollardan bitirmeleridir. Evlenmede nasıl sadece evlenme ile hukuki süreç bitmiyor bireye yeni sorumluluklar, yeni haklar ve sonuçlar doğuruyorsa boşanma davasında da aynı konu vardır. Bireyler sadece boşanarak...
Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davasının Konusu Boşanma davası tarafların hukuki bir birliktelik olan evlilik birliklerini yine hukuki yollardan bitirmeleridir. Evlenen eşler yeni sorumluluklar, yeni haklar evlenme ile ortaya çıkıyorsa, boşanma davası ile de boşanmanın sonuçları olan boşanma sonrası eşlerin sorumlulukları ve hakları mahkeme kararı ile düzenlenmektedir. Bu hak ve sorumluluklara çocukları varsa velayetin kimde kalacağı, mal bölümünün nasıl gerçekleşeceği, nafaka istemi ve tazminat istemi örnek verilebilir. Türk vatandaşları sadece Türkiye sınırları içerisinde yaşamadıkları için de ayrıca sorunlar ortaya çıkmaktadır. https://youtu.be/GpiJW_VbeSM?list=PLdtGZa0crx5EM6TRSvFI4Jddw3w79FEkG Örneğin Almanya da gerçekleştirilen bir aile hukuku dalını ilgilendiren davanın sonuçları Türkiye sınırları içerisinde icra edilebilecek midir? Bu soruya Medeni Usul, Milletler arası Özel Hukuk ve Medeni Hukuku bir araya toplayarak cevap verdiğimizde şu sonuçları söyleyebiliriz: Bireylerin yurt dışında gerçekleştirmiş olduğu boşanma davaları aslen direk olarak Türk hukuk sistemi içinde geçerli olmadığından icra edilebilirliği de yoktur. Bu nedenle boşanma davasının Türk hukuk sistemi içerisinde tanındıktan sonra hüküm ve sonuçlarını doğurabilmek imkanı sunmaktadır.

Boşanma Tanıma Tenfiz Avukatı TürkiyeAlmanya'da Boşandım Ama Türkiye'de Evli Görünüyorum

Almanya mahkemelerinde verilmiş olan boşanma kararı Türkiye'de mahkeme tarafından tanınmadıkça, Türk Hukukuna göre taraflar evli sayılır. (HALA EVLİSİNİZ). Hala evli görünmeniz durumunda ki hukuki boyut eşin yasal miras hakları ve evlilikten kaynaklanan diğer hakları devam eder. Kanun koyucu böyle durum yaşanmaması için aile hukukun da ihtiyaç olan gerekli bir sisteme kurulmuştur.

Almanya Aile Mahkemesinin Vermiş Olduğu Boşanma Türkiye'de Geçerli Mi?

Almanya Ülkesinde yaşayan eşlerin yaşadıkları ülkenin Aile Mahkemesince verilen boşanma kararının Türkiye Hukukunda da geçerli hale gelmesi ve nüfus kayıtlarına işlenmesini sağlayan davaya tanıma sonuçlarının gerçekleşmesini sağlayan yani velayet, tazminat, nafaka gibi konular var ise boşanma ile tüm sonuçların geçerli hale gelmesine tenfiz davası deriz. Boşanma Tanıma tenfiz davaları her ülke içerisinde yaşayan Türk vatandaşları yapamazlar, kanun koyucunun ifade ettiği ülkeler olmak zorundadır. Bu ülkelerden Almanyayı somut bir olay olarak cevapladığımız da şunları diyebiliriz. Almanya mahkemelerinde boşanan M. Beyin tenfiz davası açması sonucunda karşılaşacağı hüküm sonuçları nelerdir? Almanya'da eşiyle boşandıktan sonra çocuğun velayetinin kimde kalacağı karar veren Alman Aile Mahkemesinin kararı, nafaka konusundaki kararı, tazminat konusunda ve aile hukukunu ve bireyleri ilgilendirip dava kapsamı içinde ele alınıp karara bağlanan her türlü hüküm ve sonuç Türkiye sınırları içerisinde de icra edilebilirlik kazanmış olmaktadır.

Boşanma Davası Açmak İçin Nereye BaşvurulurAlmanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Görülür?

Tanıma davası Yurt dışında bulunan ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın, yaşadıkları ülke mahkemelerinden almış oldukları boşanma kararının, Türk Mahkemelerinde açacakları tanıma davası ile yurt dışında almış oldukları mahkeme kararının geçerli kılınması davasına tanıma davası denir. ALMANYA da alınmış boşanma mahkeme kararı ülkemizde  tanınması ve boşanmanın geçerli olması için Türkiye'de yetkili mahkemeye bu kararın tanınması için yazılacak dilekçe ile tanıma davası açılır. ALMANYA MAHKEMELERİNİN VERMİŞ OLDUĞU BOŞANMA KARARININ TÜRKİYE'DE TANITILMASI  TANIMA DAVASI NEDİR? Almanya boşanma kararının tanınması için Türkiye'de tanıma davasında yetkili mahkeme, Türkiye'de yetkili mahkeme davalı kişinin ikametgahı mahkemesidir. Eğer davalının Türkiye'de ikametgahı bulunmuyorsa Eğer Türkiye'de ikametgahı yoksa sakin olduğu yer mahkemesi, bu dahi yoksa İstanbul, İzmir Ankara Aile mahkemeleri yetkilidir. ALMANYA  Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararı Türk Mahkemeleri tarafından tanınmalıdır. Aksi halde Türk Hukuku'na göre taraflar halen evli durumdadır. ALMANYA MAHKEMELERİNİN VERMİŞ OLDUĞU BOŞANMA NASIL GEÇERLİ HALE GELİR Alman boşanma tanıma tenfiz nedir sorusu merak edilmektedir, Boşanmanın Türkiye'de tanıma davası için Türkiye'de bulunan bir avukata vekaletname verdiğiniz takdirde , Türkiye'ye gitmeniz gerekli değildir. Boşanma kararının ülkemizde tanınması için boşanma avukatı ile dava açması durumunda,  eşin duruşmaya gelmesi gerekli değildir. Ancak karşı eşe  mahkeme tebligatının ulaşması gerekmektedir. Karşı eşe tebligat yapılmadığı sürece mahkemece tanıma kararı verilmez.

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz İçin Gerekli Belgeler

Boşanma için gerekli belgeler şöyle; ALMANYA Mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararının aslı, Boşanma kararın kesinleşme şerhi ve apostil yapılmalıdır. Ayrıca tüm evraklar tercüme edilerek noter veya konsoloslukça doğrulukları tasdik edilmelidir. ALMANYA   Mahkemeleri tarafından  verilen boşanma kararı Türk Mahkemesinde tanınmadıkça taraflar halen evli göründüklerinden tekrar evlenmeleri de mümkün değildir. Taraflar bir şekilde başkaları ile evlenmiş olsalar da bu evlenmeler hükümsüzdür.

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Kısa Sürede Sonuçlanması Nasıl Olur

Almanya Aile Mahkemesinin vermiş olduğu Boşanma kararını tanınmasını isteyen iki eş de aynı zamanda Türkiye'de ayrı ayrı avukatlara vekalet vermesi durumunda Türkiye'de yapılacak duruşmaya katılmalarına gerek kalmadan  ilk duruşmada dava sonuçlanacaktır.

Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Ne Kadar Sürer

Tanıma ve Tenfiz Davası Avukatlar tarafından yürütülmesi durumunda 15 gün ile 30 gün arasında Türkiye Aile Mahkemesinin vermiş olduğu karar kesinleşerek Nüfus kayıtlarına işlenecektir. Tanıma ve Tenfiz davası, avukatlar değilde tek avukat ile takip edilmesi durumunda davada 2 kez karşı tarafa tebligat yapılacağından ortalama 9 ile 12 ay içerisinde sonuçlana bilmektedir. İlkay hukuk bürosu 2006 yılından beri Ankara ilinde Aile hukuku ve boşanma davalarında departman bazın branşlaşmış olması sebebiyle bir konuda tecrübe sahibi avukat kadrosu ile hizmet sunmaktadır. İlkay Hukuk BürosuAlmanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası  Berlin Boşanma Tanıma Tenfiz, Hamburg Boşanma Tanıma Tenfiz, Münih Boşanma Tanıma Tenfiz, Köln Boşanma Tanıma Tenfiz. Hamburg Boşanma Tanıma Tenfiz, Münih Boşanma Tanıma Tenfiz, Hannover Boşanma Tanıma Tenfiz, Köln Boşanma Tanıma Tenfiz, Nuremberg Boşanma Tanıma Tenfiz. Frankfurt Boşanma Tanıma Tenfiz, Duisburg Boşanma Tanıma Tenfiz, Stuttgart Boşanma Tanıma Tenfiz, Bochum Boşanma Tanıma Tenfiz. Düsseldorf Boşanma Tanıma Tenfiz , Wuppertal Boşanma Tanıma Tenfiz, Dortmund Boşanma Tanıma Tenfiz, Bonn Boşanma Tanıma Tenfiz, Essen Boşanma Tanıma Tenfiz, Bielefeld Boşanma Tanıma Tenfiz,   Bremen Boşanma Tanıma Tenfiz, Mannheim Boşanma Tanıma Tenfiz.

Bu haber toplam 465 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara