Atla

Anlaşmalı Boşanma Davası


Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma, Türk medeni kanununun ilgili maddesi gereği şiddetli geçimsizlik sebebiyle açılan davalardır.  Anlaşmalı boşanma davasının amacı evlilikleri bozulmuş eşlerin davalarını uzatmadan kısa sürede anlaşarak boşanmalarını sağlar. Anlaşmalı Boşanma davasının açılabilmesi için aranan şartlar:

 • Tarafların en az 1 yıl süreyle evli olması gerekiyor.
 • Tarafların her türlü konuda karşılıklı olarak anlaşmaya varmış olması gerekiyor. Yani mal dağılımı, çocuğun velayeti gibi her türlü konunun taraflar tarafından belirlenmesi gerekiyor.
 • Anlaşmalı boşanma davasından tarafların mahkemenin olduğu gün ve saatte mahkeme odasında olması gerekiyor. Eğer taraflardan bir tanesi dahi mahkeme gününde ve saatinde orda olmayacak olursa o zaman mahkeme herhangi bir sonuca bağlanmayacaktır.
 • Kimi zaman mahkemeler anlaşmalı boşanma şartlarında değişikliğe gidebilir. Özellikle çocuğun velayeti söz konusu olduğu zaman mahkemeler istedikleri maddeleri değiştirebilirler.

Tüm bu şartlar sağlandığı zaman mahkemeler eşlerin Anlaşmalı Boşanma davalarını kabul edeceklerdir. Anlaşmalı boşanma diğer boşanma davalarına göre çok daha kısa sürmektedir.

Eğer taraflar mahkemeye usule uygun olarak ve hazır bir şekilde gelecek olurlarsa bu durumda dava tek celsede son bulacaktır. Anlaşmalı boşanma davası açıldığı zaman davalar genel olarak mahkemelerin yoğunluğuna göre 1 – 2 ay sonrasında verilmektedir.

Ancak dava bir avukat aracılığı ile açılacak olursa bu durumda mahkemenin yoğunluğuna göre 2-3 haftada başlayacaktır.

Anlaşmalı Boşanma davası açılıp sonuçlandıktan sonra mahkeme vermiş olduğu hükmü yazılı olarak her iki tarafa da 15 gün içerisinde temyiz edecektir. Eğer iki tarafta bu hakkından feragat edecek olursa bu durumda bu süreç daha da hızlanacaktır.

İki tarafta bu hakkından feragat ettikten sonra mahkeme eşlerin boşanma süreçlerini hızlandıracak ve eşler arasındaki boşanma işlemi kısa sürede tamamlanacaktır. Eşler boşandıktan sonra uygulanacak bir diğer prosedür ise bunun nüfus cüzdanlarına işlemesidir.

Mahkemeler tarafından kesin kararın verilmesinden sonra mahkemeler kararı o bölgede bulunan en yakın nüfus müdürlüğüne yollar. Gerekli olan belgeler nüfus müdürlüğüne yollandıktan sonra nüfus müdürlükleri kişilerin yeni kimliklerini çıkartır ve bu kimliklerde eşler artık evli olarak görülmez.

Anlaşmalı Boşanma Davası - Boşanma Davası Nerede Açılır

Anlaşmalı Boşanma davası açacağınız zaman hangi mahkemelere bu davayı açacağınızı bilmeniz gerekiyor. Boşanma davası açacağınız zaman her zaman Aile Mahkemelerine başvurmanız gerekiyor.

Çünkü aile kavramını ilgilendiren her türlü davaya aile mahkemeleri bakıyor. Eğer Aile Mahkemesi bulamıyorsanız o zaman bu davalar için Asliye Hukuk Mahkemelerini tercih edebilirsiniz. Asliye Hukuk Mahkemeleri bu davalara Aile Mahkemeleri sıfatıyla bakmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Ve Başvuru Hakkında Avukat Ve Danışmanlık

Kısacası anlaşmalı boşanma davası açacağınız zaman bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer eşiniz ile kısa sürede boşanmak istemiyorsanız ve bu süreci hızlandırmak istiyorsanız eşiniz ile karşılıklı olarak anlaşmanız gerekiyor. Gerekli olan evraklar ile avukatlara müracaat ettiğiniz zaman boşanma sürecini daha da hızlandırmış olacaksınız.

Çünkü mahkemeler yoğun oldukları için boşanma davalarını 1 – 2 ay sonrasında verebilmektedirler. Ancak özel avukatlar aracılığı ile bu süreci 1 haftaya kadar indirebiliyorsunuz.

Avukatlarınız ile dava açtıktan sonra mahkeme günü ve saatinde her iki tarafta duruşma salonunda yer alacak olursa hakimler gerekli olan prosedürleri inceleyecek ve özel durumlar söz konusu olmadığı sürece boşanmayı kabul edeceklerdir. Uygun görüldüğü zamanda gerekli değişiklikler yapılacaktır.

Daha sonrasında ise mahkemeler boşanma kararını nüfus memurluklarına iletecek ve yeni kimlikleriniz sizlere verilecektir. Yeni kimliklerinizde ise artık evli olarak görünmeyeceksiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Anlaşmalı Boşanma Davası - Yorum
  ARİF ŞALGALI -
  9 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davası Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davası - Yorum
  TUTKU ÜLKÜ -
  9 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davası Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davası - Yorum
  EVRİM ŞIVGIN -
  11 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davası Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma Davası - Yorum
  İrem -
  24 Kasım 2016

  Anlaşmalı Boşanma Davası bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak