Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara

Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara

Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara

Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara – Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de evlilik kutsal olarak nitelendirilse de istatistikler her geçen yıl boşanma ile sonuçlanan boşanma davalarının sayısının arttığını gösteriyor. Çiftler mutlu bir gelecek hayali ile yuva kurarken, beklenmedik gelişmeler ilişkilerin noktalanmasına yol açıyor. Boşanma süreci hukuki bir vaka olup Türk Medeni Kanun’unun konusuna girmektedir.

 

Türk Medeni Kanun’unda, boşanmanın gerçekleşmesi için gereken şartlar açıklanmıştır. Boşanma davalarında sizi nasıl bir süreç beklediğini özetlerken, iki önemli başlıktan bahsetmek gerekir. Kanunen çiftlerin boşanması için ortaya çıkan gerekçeler genel ve özel olmak üzere iki başlıkta incelenir.

 

Çekişmeli Boşanma Davalarında Genel ve Özel Nedenler Nelerdir?

 

Türkiye’deki boşanma davaları incelendiğinde; boşanmaların yüzde 90’a yakın bir kısmı genel gerekçeler başlığı altında değerlendirilir. Genel nedenlerin en önemli özelliği, kanunen açıklanmış olmasına karşın çoğunlukla hakimlerin takdirine bırakılmıştır. Yani genel başlığı altında değerlendirilen davalar, kanunda somut olarak açıklanmamıştır ve yoruma açıktır. Genel gerekçeler toplumda ve hukuki düzende evliliğin temelden sarsılması olarak yorumlanır. (Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara).

 

Genel boşanma davaları hakimin takdirine açık olmasına karşın özel nedenler Türk Medeni Kanun’unda daha somut olarak tanımlanmıştır. Çiftlerden birisinin suça karışması, terk etme, zina, kişinin hayatına kastedilmiş olunması, çiftlerin birbirine onur kırıcı davranış ve tutum sergilemesi özel gerekçeler başlığı altında değerlendirilir.

 

Boşanma sürecinde sıklıkla karşımıza çıkabilecek durumlardan birisi de anlaşmalı boşanmadır. Anlaşmalı boşanmalar boşanmaya yönelik her iki tarafında fikir birliğine vardığı davalardır. Fikir birliğine varılan konular evliliğin noktalanması kararı dışında, tazminat, nafaka ve mal paylaşımı konularında da anlaşılmış olmasını gerektirir. Bu davaların çok büyük bir bölümü kısa sürede sonuçlandırılır. Her ne kadar fikir birliği ve anlaşma olsa da anlaşmalı boşanmalarda avukata danışılarak sürecin yönetilmesi her iki tarafın lehinedir.

 

Çekişmeli Boşanma Davaları Nasıl Açılır?

 

Çekişmeli Boşanma davaları çiftlerin birlikte ikamet ettikleri adresin bağlı olduğu mahkemelerde ya da taraflardan birinin son 6 ay içerisinde ikamet ettiği adreslerin bağlı olduğu mahkemelerde açılır.

 

Çekişmeli Boşanma Avukatı danışmanlığında hazırlanan boşanma dilekçesinde boşanma gerekçeli ayrıntılı ve doğru bir şekilde açıklanmalıdır. Boşanma dilekçesinde sadece gerekçeler değil, nafaka talebi, tazminat, varsa çocukların velayetine ilişkin talepler de belirtilmelidir.

 

Çekişmeli Boşanma Davaları Ne Zaman Sonuçlanır?

 

Çekişmeli boşanma davası, dilekçe ile başlayan boşanma davası süreci, anlaşmalı boşanmalarda çok daha hızlı ilerlerken, anlaşmanın olmadığı boşanma davaları da mahkemenin yoğunluğu ve sürecin karmaşıklığına göre değişmektedir.

 

Türkiye’de boşanma davaları incelendiğinde Boşanma davalarının sonuçlanma tahmini süresi 449 gün olarak belirlenmiştir. Ortalama süreç genellikle 1-2 yıl aralığında olarak açıklanabilir.

 

Çekişmeli boşanma avukat ve danışmanlık

 

Boşanma davalarında rastlanan süreçlerden birisi de çekişmeli boşanma davalarıdır. Anlaşarak anlaşmalı boşanma yoluna giden evli çiftler çeşitli konularda uzlaşamadığı zaman çekişmeli boşanma davası açarak birlikteliklerini hukuken de noktalama yoluna gidebilirler.

Sürecin başlangıcı için çekişmeli boşanma avukatlık ücreti konusunda anlaşmaya vardığınız bir çekişmeli boşanma avukatı belirlenmesi ilk adım olacaktır.

 

Çekişmeli boşanma için gerekli belgeler

 

Çekişmeli boşanma başvurusu için avukatınız ile birlikte ikamet ettiğiniz adresin bağlı olduğu aile mahkemesine çekişmeli boşanma dava dilekçesi ile yazmanız gerekir. 

Boşanmaya neden olan olayların, gerekçelerin ve iddiaların yer aldığı belge çekişmeli boşanma dilekçesidir.  Boşanma sürecindeki çiftler bir avukat ile başvurduklarında en çok merak edilen konular ve sorular arasında “çekişmeli boşanma süresi”, “çekişmeli boşanma aşamaları”, çekişmeli boşanma nasıl çabuk biter”

 

Çekişmeli boşanma davası nasıl biter?

 

Çekişmeli boşanma dava örnekleri incelendiğinde davanın kazanılması için  ispat çok önemlidir. Boşanma davası açılma gerekçesi, örneğin aldatma ise bunun ispatlanması gerekir.

Çekismeli bosanma davasinda şahitler ve beyanları ispat aşamasında çok önemlidir. Boşanma talebinin gerekçesi ispatlanamaz ise dava reddedilebilir. Çekişmeli boşanma davası reddedilirse bireylerin  ret kararından itibaren 3 yıl süreyle aynı gerekçe ile boşanma davası açamaz. Öte yandan bir tarafın iddiasına karşılık olarak diğer taraftan çekişmeli boşanmaya itiraz dilekçesi de verilebilir.

 

Çekişmeli boşanma en fazla kaç celsede biter?

 

Çekişmeli boşanma davası hakkında  en çok merak edilen konu sürelerdir. Yapılan internet aramalarında “çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer 2018” şeklindeki aramalar en üst sıralarda yer alır.

Çekişmeli boşanma en fazla kaç yıl sürer sorusunun net bir yanıtı yoktur.  Davaya konu olan süreçler, mal paylaşımı, velayet gibi birçok konu sürecin uzamasına ya da kısalmasına neden olabilir.

Örneğin çekişmeli boşanmada kiralık evin durumu bile dava sürecinde bir değişkendir.  Sürecin doğru yönetilmesi için çekişmeli boşanma avukatının tecrübeleri ve danışmanlığı çok önemlidir.

Çekişmeli boşanma davalarında hâkim neler sorar, çekişmeli boşanma davasında ilk duruşma nasıl olur, cekismeli bosanma davasini geri çekme, çekişmeli boşanma cevap dilekçesi gibi konularda alınacak destek davanın gidişatını büyük katkı sağlayabilir.

Çekişmeli boşanma davasında duruşmaya gidilmezse ne olur?

 

Davaya gidilmemesi durumunda  o celse yapılan hiçbir işleme, dinlenen tanıklara itiraz etme hakkını kaybetmiş olursunuz. (Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara).

 

Çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanmaya döner mi

Çekişmeli boşanma davası devam eden çiftler uzun süren davalar neticesinde daha fazla zarar görmemek adına “çekişmeli boşanma davalarını anlaşmalı boşanmaya döndürmek İsteyebilir.

 

Çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanmaya nasıl çevrilir diye soracak olursanız. Bu kararı davanın görüldüğü aile mahkemesi  karar verir. Yapılan başvurular sonucunda  aile mahkemeleri bu başvuruları kabul edebilir ve dava sürecinin kalan kısmı anlaşmalı boşanma davası olarak devam edebilir.(Çekişmeli Boşanma Avukatı Ankara).

0 Yorum

Yorum Bırak